Miód faceliowy posiada wysublimowany smak, który przypadnie do gustu miłośnikom kompozycji. Jest wykorzystywany nie tylko w kuchni, ale również w medycynie niekonwencjonalnej. Warto wiedzieć, że miód faceliowy dobroczynnie wpływa na serce, czy też drogi oddechowe. Jest on często wybierany przez osoby cierpiące na astmę. Oczywiście zakres zastosowań jest o wiele większy, więc wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Pomimo tego, że miód faceliowy nie jest zbyt popularny, to warto jest wdrożyć go co codziennego menu.
Właściwości
Miód faceliowy należy do grupy nektarowych miodów kwiatowych. Do jego produkcji wykorzystywany jest nektar oraz pyłki z rośliny o nazwie facelia błękitna. Pierwotnie występowała ona w Kalifornii, po czym przywędrowała również do Europy. Trzeba zaznaczyć, że jest to roślina jednoroczna. Posiada ona dość krótki okres wegetacji. Zakwita po około 6 tygodniach po zasiewie, a kwitnie przez średnio 5 tygodni. Atutem jest fakt, że nie jest ona zbyt wymagająca w uprawie, a więc cieszy się sporym zainteresowaniem pszczelarzy. Ponadto można z niej uzyskać sporą ilość nektaru, co również jest korzystne.
Nie można jednoznacznie powiedzieć, czy miód faceliowy powstaje wyłącznie z jednej odmiany rośliny. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest on mieszanką kilka różnych kwiatów, ponieważ w tym samym okresie kwitną również inne odmiany. Miód faceliowy posiada dość jasne zabarwienie, które niekiedy wpada w biel. Warto także wspomnieć o kremowej konsystencji, która ułatwia rozsmarowywanie. Ponadto miód faceliowy posiada w swoim składzie szereg dobroczynnych składników odżywczych, takich jak np.:
- potas
- żelazo
- magnez
- wapń
- miedź
- kobalt
- fosfor
- sód
- mangan
- witaminy z grupy B
- witamina C
- witamina PP
- witamina H
- olejki eteryczne
- kwasy organiczne
Działanie i zastosowanie
Systematycznie spożywany miód faceliowy może nieść za sobą pozytywny wpływ na organizm. Należy jednak pamiętać o tym, aby zachować zdrowy umiar. W zdecydowanej większości przypadków miód faceliowy może być wykorzystywany także przez cukrzyków, jednak warto skonsultować się ze specjalistą. Oprócz tego omawiana odmiana może być spożywana przez ciężarne, matki karmiąca, czy też dzieci. Miód faceliowy charakteryzuje się dość łagodnym i subtelnym smakiem, co dla wielu osób stanowi jego zaletę. Może on stanowić dodatek do potraw, deserów oraz napojów, jednak nie należy zapominać o tym, aby nie narażać go na działanie temperatury powyżej 40 stopni C. W innym przypadku straci on wszystkie swoje właściwości prozdrowotne. Poniżej opisano, jak działa miód faceliowy, a także gdzie jest stosowany.
- Działanie profilaktyczne – systematycznie spożywany miód faceliowy wzmacnia odporność, a tym samym chroni przed pojawieniem się różnorodnych chorób. Jest on szczególnie polecany w przypadku leczenia przeziębienia, infekcji górnych dróg oddechowych, czy też zapalenia gardła. Skraca czas choroby, a także łagodzi objawy. Warto wspomnieć, że miód faceliowy działa także przeciwzapalnie. Redukuje ból gardła, oczyszcza drogi oddechowe, a także wspiera eliminację zalegającej wydzieliny.
- Źródło energii – warto wiedzieć, że miód faceliowy jest źródłem sił witalnych. Dzięki temu zmniejsza on poczucie zmęczenia oraz znużenia. Poprawia koncentrację, a więc będzie znakomitym wsparciem podczas nauki, czy też pracy umysłowej.
- Obniżenie poziomu cholesterolu – miód faceliowy wykazuje zdolność do redukcji poziomu złego cholesterolu, co zmniejsza ryzyko wystąpienia zmian miażdżycowych. Pozytywnie wpływ to również na serce. Miód faceliowy zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału, udaru, czy też wylewu. Jest on również polecany tym, którzy borykają się z chorobami serca.
- Usprawnienie przepływu krwi – składniki odżywcze, które zawiera miód faceliowy dobroczynnie wpływają na układ krwionośny. Dzięki temu obniża on prawdopodobieństwo wystąpienia m.in. zakrzepicy.
- Poprawa pracy enzymów trawiennych – okazuje się, że miód faceliowy doskonale wypływa na metabolizm. Efektywne trawienie jest podstawą do tego, aby sprawnie eliminować z organizmu zbędne produkty przemiany materii, czy też toksyny, które zakłócają pracę narządów wewnętrznych oraz pogarszają samopoczucie.
- Odciążenie wątroby – miód faceliowy działa ochronnie na wątrobę, a więc może uchronić przed m.in. wystąpieniem stanów zapalnych, czy też owrzodzenia.
- Regeneracja skóry – nie każdy wie, że miód faceliowy można również nałożyć bezpośrednio na skórę. Zmniejsza on ilość niedoskonałości, a także sprzyja szybszemu gojeniu się ran. Ponadto dobroczynnie oddziałuje on na pracę gruczołów łojowych, co jest ważne dla osób borykających się z nadmiarem sebum. Ponadto miód faceliowy może być nakładany także na usta.
- Wzmocnienie włosów – miód faceliowy znakomicie wpływa na stan włosów oraz skóry głowy. Jest systematyczne nakładanie może zredukować stopień ich wypadania. Produkt może okazać się również w przypadku łupieżu, czy też łojotoku skóry głowy.
Jak stosować?
Miód faceliowy, tak jak każda inna odmiana musi być stosowana w umiarze. Dzienna zalecana porcja to dwie-trzy łyżki (łącznie nie więcej niż 20 g). Oczywiście miód faceliowy może zostać dodany do herbaty, czy też innego napoju, jednak należy wcześniej ostudzić płyn. Jako dodatek do deserów powinien być stosowany „na zimno” np. w formie polewy. Wiadome jest, że prawdziwy miód faceliowy może ulec krystalizacji. Jest to proces zupełnie naturalny, który świadczy o tym, że w składzie nie ma zbędnych konserwantów. Nie można jednak rozpuszczać go w mikrofali, czy też piekarniku.
Cena
Miód faceliowy dobrze jest zakupić w sprawdzonej pasiece, czy też w sklepie ze zdrową żywnością. Cena wysokiej jakości produkt to około 50-70 zł za 1 kg. Warto jest zapłacić nieco więcej, a mieć pewność, że miód nie posiada w swoim składzie substancji, które obniżają jego skuteczność. Mowa tutaj w szczególności o związkach chemicznych poprawiających m.in. zapach, smak, czy też konsystencję.
Opinie
„Miód faceliowy jest wyjątkowo smaczny, a jednocześnie ma dużo walorów zdrowotnych. Delikatny smak przypadnie do gustu tym, którzy nie lubią często spotykanego ostrego posmaku. Opisywana odmiana przypadnie do gustu nawet najmłodszym.”
„Miód faceliowy nakładany na włosy raz w tygodniu może zredukować ich wypadanie, a także łamliwość. Przygotowana maseczka powinna znajdować się na głowie minimum kilkadziesiąt minut, a więc nie należy spłukiwać jej zbyt szybko. Pamiętajmy, że jednorazowa dawka musi być niewielka, gdyż inaczej ciężko będzie nam się pozbyć lepkiej mazi.”