Olej rzepakowy posiada doskonały skład, dzięki czemu jest on uważany za jeden z najcenniejszych olejów dostępnych w sprzedaży. Trzeba podkreślić, że może on stanowić nie tylko dodatek do potraw. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby spożywać go regularnie w celu wzmocnienia organizmu. Składniki odżywcze znajdujące się w opisywanym produkcie posiadają właściwości prozdrowotne. Oczywiście olej z rzepaku może być stosowany również w kosmetyce. Wdrożenie go do domowej pielęgnacji skóry lub włosów nie jest problematyczne. Istotne jest jednak to, aby wybrać wysokojakościową odmianę.
Rodzaje oleju
Olej rzepakowy posiada wiele odmian, a wybór zależy w dużej mierze od tego, do czego będzie on wykorzystywany. Oczywistym jest, że im wyższa jakość produktu, tym wyższa cena zakupu. Jest to jednak inwestycja, która się opłaca, jeśli zależy nam na działaniu prozdrowotnym. Poniżej przedstawiono najważniejsze odmiany.
- rafinowany – podczas produkcji jest on poddawany specjalnej obróbce, która polega na chemicznym oczyszczeniu oleju. Produkt posiada jednolitą strukturę oraz jest klarowny. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że proces rafinacji negatywnie wpływa na zawartość składników odżywczych. Z tego powodu opisywany olej z rzepaku jest uznawany za mniej wartościowy. Wybierają go głównie ci, którzy stosują produkt w celach kulinarnych (np. podczas smażenia).
- nierafinowany – jest to produkt o naturalnym składzie, który uchodzi za najbardziej wartościowy. Posiada on w swoim składzie sporą ilość składników odżywczych, które mają dobroczynny wpływ na organizm. Olej z rzepaku, który nie przeszedł procesu rafinacji posiada ciemniejszy kolor, a więc można go odróżnić już na pierwszy rzut oka.
- tłoczony na zimno – jest uznawany za zdrowy oraz wartościowy. W dużej mierze wynika to z faktu, że zachowuje on kwasy tłuszczowe w pierwotnej formie. Wysokie temperatury sprawiają, że substancje odżywcze tracą swoje właściwości.
Właściwości
Dobrej jakości olej rzepakowy posiada drogocenne właściwości, dzięki czemu może być wykorzystywany do wielu rozmaitych celów. Jest on źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które w sposób kompleksowy wzmacniają pracę organizmu. Przede wszystkim stanowią one wsparcie podczas budowania odporności. Ponadto są niezbędne do tego, aby utrzymać prawidłową pracę serca oraz układu krążenia, co obniża ryzyko miażdżycy, udaru mózgu, zawału serca, a także wielu innych chorób.
Olej rzepakowy posiada w swoim składzie m.in.:
- nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3 oraz -6)
- kwas oleinowy
- fitosterole
- witaminę E
- witaminę K
- witaminę A
Nie można jednoznacznie powiedzieć, jakie wartości odżywcze posiada olej z rzepaku, ponieważ wszystko zależy od wybranej odmiany. Przed zakupem należ więc zapoznać się ze specyfikacją produktu. Poniżej przedstawiono przykładowe wartości odżywcze dla nierafinowanego oleju rzepakowego (w 100 g):
- Wartość energetyczna: 900 kcal/3700kj
- Białko: 0 g
- Węglowodany: 0 g
- Cholesterol: 0 g
- Tłuszcz: 92 g
- Kwasy tłuszczowe nasycone: 7 g
- Kwasy tłuszczowe jednonienasycone: 65 g
- Kwasy tłuszczowe wielonienasycone: 28 g
- Witamina E: 17,46 mg
- Witamina K: 92,00 µg
- Witamina A: 59,00 µg
Olej z rzepaku należy przechowywać po otwarciu w chłodnym oraz zaciemnionym miejscu. Ważne jest to, aby nie eksponować go na słońce, czy też wysokie temperatury. Właśnie dlatego nie może on znajdować się blisko kuchenki, pieca, czy też grzejnika. Oczywiście butelka musi zostać szczelnie zakręcona.
Działanie i zastosowanie
Olej z rzepaku może być stosowany w kuchni, ale nie tylko. Coraz więcej osób spożywa go bezpośrednio – bez wcześniejszego dodania do posiłku. Oprócz tego można stosować go od zewnątrz. Poniżej opisano jego działanie oraz zastosowanie.
- Zastosowanie w kuchni – olej z rzepaku może zostać dodany do sałatek, mięs, dań warzywnych, sosów, a nawet słodkich wypieków. Oczywiście znakomicie sprawdza się podczas smażenia.
- Wzmocnienie mięśnia sercowego – warto wiedzieć, że olej rzepakowy wzmacnia mięsień sercowy, a tym samym obniża prawdopodobieństwo wystąpienia wielu poważnych chorób.
- Usprawnienie przepływu krwi – olej z rzepaku w sposób kompleksowy wpływa na układ krwionośny, co chroni przed m.in. nadciśnieniem, krwotokami, czy też zakrzepami.
- Redukcja złego cholesterolu – warto wiedzieć, że może on prowadzić do tworzenia się płytek miażdżycowych. Olej rzepakowy przyczynia się do obniżenia poziomu LDL – odpowiada za to kwas oleinowy zawarty w składzie.
- Działanie przeciwutleniające – ma na to wpływ witamina E zawarta w omawianym produkcie. Ponadto olej rzepakowy niweluje wolne rodniki, które poprzez zaleganie w organizmie powodują jego powolne wyniszczanie. Trzeba również wiedzieć, że owe toksyczne związki przyspieszają proces starzenia, przez co skóra może przedwcześnie utracić swoją jędrność oraz pokryć się zmarszczkami i brudami.
- Wsparcie pracy nerek – olej z rzepaku dobroczynnie wpływa na nerki, dzięki czemu zachodzi mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji lub chorób np. zapalenia pęcherza moczowego.
- Regeneracja skóry oraz włosów – w tym przypadku olej z rzepaku stosowany jest od zewnątrz. Działa odżywczo oraz regenerująco.
Czy olej rzepakowy jest szkodliwy?
Słabej jakości olej rzepakowy bardzo często jest produkowany ze zmodyfikowanych genetycznie nasion. Badania przeprowadzone na myszach wykazały, że opisywany produkt może osłabić pracę mózgu oraz wywołać kłopoty z pamięcią. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że wciąż brakuje badań przeprowadzonych na ludziach. Nie można więc jednoznacznie powiedzieć, czy jest to słuszna teoria. Pewne jest to, że olej z rzepaku musi być stosowany z umiarem. Najrozsądniej wybrać produkty nierafinowany i tłoczony na zimno.
Cena
Cena oleju rzepakowego zależy od wielu czynników. Wiadomym jest, że produkty niskiej jakości są tańsze (około 7-10 zł za 1l). Nierafinowany olej z rzepaku tłoczony na zimno jest droższy i kosztuje średnio 20 zł za 250 ml.