Olej sojowy jest jednym z rodzajów olejów. Jest on produkowany poprzez proces wytłaczania ziaren rośliny takiej jak soja zwyczajna. Jest to bardzo popularny i chętnie wykorzystywany rodzaj oleju, ponieważ posiada szereg zastosowań. Wykorzystywany jest on przede wszystkim w przemyśle spożywczym, ale także przemyśle kosmetycznym, chemicznym. Używa się go również w formie biopaliwa. Dlatego warto poznać jego korzystne właściwości, a także możliwe działanie i zastosowanie.
Właściwości
Olej wyprodukowany z soi ma szereg korzystnych właściwości, wśród których można wyróżnić przede wszystkim właściwości pielęgnacyjne oraz zdrowotne. Dzięki temu znajduje szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. Nasiona soi posiadają stosunkowo niską zawartość oleju, porównując je do innych nasion oleistych gatunków. Wynosi ona od około osiemnastu do około dwudziestu czterech procent całej zawartości danej rośliny. Sojowy olej składa się z różnego rodzaju kwasów. Wśród nich można wymienić następujące:
- kwasy jednonienasycone, których zawartość wynosi od około dwudziestu trzech do około trzydziestu dwóch procent
- kwasy wielonienasycone, których zawartość to od około pięćdziesięciu do około sześćdziesięciu czterech procent; wśród nich znajdują się zarówno kwasy omega-3, jak i omega-6, a także kwas alfa-linolowy
Dzięki zawartości wymienionych kwasów sojowy olej posiada swoje korzystne dla zdrowia właściwości. Powinien on być przede wszystkim tłoczony na zimno, a także nieoczyszczony, aby jak najlepiej mógł spełniać swoją rolę. Tego rodzaju produkt jest także bogaty w lecytynę, a także w witaminę E, która posiada bardzo korzystne działanie.
Działanie i zastosowanie
Olej sojowy posiada bardzo korzystne działanie prozdrowotne. Przede wszystkim zawarte w nim wielonienasycone kwasy tłuszczowe sprawiają, że poziom złego cholesterolu we krwi znacząco się obniża, natomiast poziom dobrego cholesterolu ulega zwiększeniu. Dzięki temu zmniejszone jest ryzyko pojawienia się takiej choroby jak miażdżyca, a także innych chorób, które są związane z układem sercowo-naczyniowym. Wśród nich można przede wszystkim wymienić chorobę wieńcową, a także możliwość wystąpienia zawału serca. Tego rodzaju produkt ma szczególne zastosowanie w kuchni, ale także w kosmetyce. Olej ten posiada bardzo aromatyczny orzechowy smak i zapach, dzięki czemu jest on wyjątkowy. Można go stosować do różnego rodzaju potraw, wśród których można wyróżnić wszelkie surówki, sałatki, ale także inne rodzaje potraw, które są przygotowywane na zimno. Idealnie także pasuje do różnego rodzaju sosów czy też majonezu, ponieważ nadaje im fantastyczną konsystencję. Można go także spożywać samodzielnie. Zalecana ilość to jedna lub dwie łyżki dziennie.
Czy jest zdrowy?
Sojowy olej uważany jest za bardzo zdrowy produkt, który niesie ze sobą wiele korzystnych właściwości. Przede wszystkim ma on bardzo korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, dzięki czemu możliwe jest zapobieganie różnego rodzaju chorobom serca oraz układu krążeniowego. Dodatkowo wysokiej jakości kwasy, które są zawarte w oleju wspomagają prawidłową pracę mózgu, a także w doskonały sposób poprawiają koncentrację oraz pamięć. Są one także wykorzystywane do poprawiania ogólnej odporności w całym organizmie, co jest bardzo korzystnym efektem ich działania. Sojowy olej w pozytywny sposób wpływa także na pracę innych układów oraz narządów człowieka, wśród których można wyróżnić układ oddechowy oraz przewód pokarmowy, a także takie organy jak nerki i narządy rozrodcze. Produkt ten polecany jest także w różnego rodzaju stanach wyczerpania psychicznego, ponieważ ma stosunkowo dużą zawartość lecytyny. Składnik ten działa korzystnie na pamięć i koncentrację, a także na bezsenność i zaburzenia nerwowe. W pozytywny sposób wpływa na działanie całego układu nerwowego z mózgiem na czele.
Przeciwwskazania
Sojowy olej, podobnie jak inne produkty wyprodukowane z rośliny takiej jak soja, nie jest dobry dla każdego. Dlatego mogą wystąpić pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Olej wyprodukowany z ziaren soi przede wszystkim nie powinien być spożywany przez wszystkie osoby, które są uczulone na soję i odczuwają negatywne konsekwencje związane z jej spożywaniem, które mogą wystąpić w postaci różnego rodzaju nadwrażliwości lub też problemów skórnych. Ponadto ten rodzaj produktu nie jest polecany do spożywania przez niemowlęta, a zwłaszcza dzieci do ukończenia szóstego miesiąca życia. Należy u nich bardzo ostrożnie stosować tego rodzaju produkty. Wszelkiego rodzaju produkty wyprodukowane z soi, wśród których właśnie można wymienić sojowy olej, nie są polecane do stosowania także przez wszystkie osoby, które zmagają się z jakimikolwiek problemami z narządem takim jak tarczyca. Przy chorobach tarczycy mogą one powodować bardzo negatywne konsekwencje i pogarszać stan zdrowia. Dlatego przed używaniem tego rodzaju produktu w chorobach tarczycy warto skonsultować się przede wszystkim ze swoim lekarzem i poprosić go o opinię.
Cena
Olej sojowy to produkt, który można zakupić we wielu miejscach. Wśród nich można wymienić zarówno sklepy stacjonarne, jak i sklepy internetowe. Ceny produktu takiego jak sojowy olej są dość zróżnicowane i zależą od konkretnego sklepu, w którym robi się zakupy. Jego cena może się wahać od około piętnastu do około dwudziestu dwóch złotych. Jest ona również zależna od pojemności opakowania, ponieważ tego rodzaju oleje sprzedawane są w opakowaniach o różnych pojemnościach. Warto wybrać odpowiednią pojemność, która będzie zależeć od tego, czy zużywamy olej w dużych ilościach czy też w niewielkich. Jeśli w dużych ilościach warto wybrać większe opakowanie, ponieważ z całą pewnością będzie miało ono bardziej korzystną cenę. Natomiast w przypadku małego zużycia tego rodzaju produktu warto wybrać małe opakowanie, ponieważ lepiej jest spożywać świeży olej, bezpośrednio po tłoczeniu. Posiada on wtedy najbardziej efektywne działanie i jest najbardziej skuteczny.