Wśród wielu olejów naturalnych roślinnych, olej z awokado jest jednym z najbardziej cenionych. Warto, aby jak najwięcej osób czerpało z jego dobroczynnych właściwości i poznało jego znakomity smak!
Właściwości
Olej ten jest wytłaczany z owoców awokado – niezwykle popularnych w Meksyku, a od pewnego czasu powszechnie dostępnych również w Polsce. Awokado charakteryzuje się tłustym, delikatnym w smaku miąższem o wysokiej wartości odżywczej oraz charakterystyczną, dużą i gładką pestką. Do tłoczenia oleju z awokado wykorzystuje się tylko miąższ. Jak wiele innych tłuszczów, w sprzedaży można znaleźć olej rafinowany i nierafinowany- ten rafinowany jest bardziej klarowny, jasny i ma mniej smaku oraz zapachu; ma za to wyższą temperaturę dymienia. Z kolei nierafinowany ma więcej składników odżywczych, ale nadaje się tylko do dań serwowanych na zimno. Olej ten ma bardzo charakterystyczny smak, określany jako maślano-migdałowy. Nawet 85% kwasów tłuszczowych w tym oleju stanowią kwasy tłuszczowe nienasycone. W tym bardzo duży jest udział kwasu oleinowego – jednonienasyconego, o bardzo korzystnym działaniu na zdrowie. Stosunek kwasów tłuszczowych omega-3 do omega-6 nie jest w tym oleju specjalnie korzystny, dlatego zaleca się spożywanie go jako uzupełnienie potraw bogatych w kwasy omega-3. Jest on za to bogatym źródłem witamin A, B, a także luteiny oraz E – silnego przeciwutleniacza. Dodawanie awokado do produktów bogatych w witaminy A, D, E i K zwiększa ich rozpuszczalność w tłuszczach, a co za tym idzie – poprawia przyswajalność tych witamin w organizmie.
Olej z awokado w temperaturze pokojowej ma postać płynną. Po włożeniu do lodówki gęstnieje, a także mogą wytrącać się z niego frakcje białkowe, co nie wpływa korzystnie na walory estetyczne produktu i sprawia, że ciężej jest go dozować. Zaleca się przechowywanie oleju w butelce z ciemnego szkła, szczelnie zamkniętej i ukrytej przed działaniem promieni słonecznych. Najlepsza dla oleju jest temperatura pokojowa, ale należy uważać na nadmierne przegrzewanie się produktu, gdyż wskutek niego może on zacząć przedwcześnie jełczeć i psuć się.
Działanie i zastosowanie
Olej z awokado można stosować jako dodatek do potraw, ale również w domowych zabiegach pielęgnacyjnych. Ma on bardzo korzystne działanie na cały organizm, dlatego warto włączyć go do swojej diety i spożywać nawet codziennie. Wspomaga profilaktykę chorób serca, jest więc zalecany osobom z grupy ryzyka chorób serca i zagrożonych zawałem. Pomaga obniżać ciśnienie tętnicze krwi, do tego redukuje stężenie cholesterolu we krwi, dzięki czemu zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę. Wspiera prawidłową pracę układu krążenia również poprzez podwyższanie cholesterolu HDL, czyli „dobrego”, który aktywnie usuwa złogi tłuszczowe z naczyń krwionośnych.
Dzięki obecności luteiny oraz witamin A i E, olej z awokado pozytywnie wpływa na wzrok – ma działanie antyoksydacyjne. Oprócz tego, wykazuje właściwości redukujące zapalenia stawów. Udokumentowano bardzo silny wpływ oleju z awokado na artretyzm – jest to zasługą wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych, które pomagają natłuszczać stawy i zwiększają ich ruchomość. Jakby tego było mało, olej z awokado, zarówno w postaci spożywanej, jak i stosowanej bezpośrednio na skórę, ma właściwości wygładzające, odżywiające, natłuszczające. Co więcej, zawarte w nim kwasy tłuszczowe, białka i witaminy pozwalają usprawniać gojenie się ran i redukować blizny. Dieta kobiet borykających się z rozstępami, powinna zatem obfitować w ten olej. Może on stanowić także jeden z zabiegów kosmetycznych na skórę objętą rozstępami.
Olej z awokado jest powszechnie stosowany w przemyśle kosmetycznym, jako dodatek do kremów, balsamów czy olejków do demakijażu lub naturalnych mydeł. Doskonale wpływa na stan cery, działając nawilżająco, a także zapobiegając zmarszczkom, dzięki swoim niezwykłym właściwościom – połączeniu kwasów tłuszczowych nienasyconych z białkami włóknistymi. Dzięki wysokiej zawartości antyutleniaczy, jest również świetnym sposobem na ochronę skóry przed działaniem promieniowania UV.
Dawkowanie
Olej z awokado jest bardzo zdrowy i dlatego warto go włączać do swojej codziennej diety. Jednak ze względu na niezbyt korzystny stosunek kwasów omega-6 do omega-3, należy zachować umiar w używaniu go w swojej kuchni. Olej z awokado powinien w potrawach łączyć się z produktami o wysokiej zawartości kwasów omega-3 – właśnie po to, aby wyrównać ten stosunek i dostarczyć razem z pożywieniem kwasów w odpowiedniej proporcji, korzystnej dla całego ciała. Zaleca się spożywać raczej nie więcej niż jedną łyżkę stołową tego oleju dziennie. Jego działanie ma bardziej charakter profilaktyczny niż leczniczy, a zatem nie ma potrzeby zwiększania dawek.
Jak stosować?
Olej nierafinowany zaleca się stosować wyłącznie do potraw zimnych. Ma bardzo charakterystyczny, orzechowy smak, niekiedy określany także jako migdałowo-maślany. Z olejem z awokado można tworzyć przepyszne, ciekawe smakowo dressingi do sałat. Może być też z powodzeniem stosowany jako składnik marynaty do mięsa. Wiele osób preferuje olej z awokado do tworzenia domowego pesto, właśnie ze względu na jego charakterystyczny i delikatny smak, doskonale łączący się z innymi składnikami tego dipu. Oczywiście można nim polewać sałatki, a także stosować do podlewania duszonych warzyw lub zaprawiania zup. Dzięki temu będą one miały nie tylko o wiele wyższą wartość odżywczą, ale będą też bardziej syciły. Wielu kucharzy docenia smak oleju z awokado w połączeniu z makaronami różnego rodzaju. Zdecydowanie, jest to bardzo ciekawy i smakowity składnik kuchni śródziemnomorskiej.
W kosmetyce olej z awokado można stosować na różne sposoby. Bardzo ciekawym sposobem jego wykorzystywania jest olejowanie włosów. Pewną ilość oleju należy wmasować w skórą głowy, a także we włosy na całej ich długości, owinąć folią i pozostawić na kilkanaście minut, aby składniki dobrze się wchłonęły. Następnie olej można spłukać, a włosy po takim olejowaniu są wyraźnie bardziej błyszczące, lepiej się układają i są miękkie jak nigdy dotąd. Można także olejować swoją skórę – olej wystarczy nałożyć delikatnie na twarz, czy inne partie ciała i masować kolistymi ruchami. Olej na skórze można pozostawić do wchłonięcia – dlatego najlepiej jest stosować go przed pójściem spać, aby skóra wchłonęła wszystkie jego dobroczynne właściwości. Olej z awokado będzie też doskonałym składnikiem różnego rodzaju peelingów do ciała i maseczek domowej roboty. Świetnie nadaje im właściwej konsystencji, a do tego pozostawia skórę naprawdę gładką, natłuszczoną i dobrze odżywioną.
Przepisy
Pasta do pieczywa: ugotowaną fasolę należy zmiksować z olejem z awokado, serem feta, kilkoma kroplami soku z cytryny i ząbkiem czosnku. Tak powstanie smakowita i bardzo sycąca pasta do pieczywa, która zapewni mnóstwo smaku i doskonale odżywi organizm.
Pesto bazyliowe: liście świeżej bazylii i ząbek czosnku, a także płatki migdałowe należy zmiksować na gładką masę z olejem z awokado. Taką pastą możemy z powodzeniem wzbogacić makaron.
Cena
250 ml oleju z awokado tłoczonego na zimno i nierafinowanego, kosztuje od kilkunastu do około 25 złotych. Za około 50 złotych można zakupić 500 ml dobrej jakości oleju z awokado. Zaleca się kupowanie tego rodzaju olejów roślinnych w mniejszych butelkach, aby nie zdążył zjełczeć i zepsuć się. Oleje rafinowane można zakupić w niższych cenach i większych pojemnościach, by stosować je do smażenia.
Opinie
Opinie użytkowników oleju z awokado są bardzo przychylne, zarówno gdy chodzi o smak i zastosowanie kulinarne, jak i, jeśli chodzi o właściwości kosmetyczne tego produktu. Zdecydowanie ma on bardzo szerokie spektrum zastosowań i to jest właśnie główną przyczyną zdziwienia konsumentów, którzy nie wiedzieli, co tracą, nie używając tak wspaniałego oleju! Warto zapoznać się z opiniami na temat olejów od różnych producentów przed dokonaniem zakupu – są one bardzo pomocne!