Olej z ostropestu jest tłuszczem pozyskiwanym w wyniku tłoczenia na zimno nasion ostropestu plamistego Ta roślina jest starożytnym zielem pochodzącym z Izraela i Samarii, tam rosnącym i uprawianym. Ma wiele prozdrowotnych właściwości, zarówno leczniczych jak i profilaktycznych. Warto szerzej przyjrzeć się olejowi z tej rośliny, jako że oleje pozyskiwane z nasion roślin oleistych są swego rodzaju koncentratem wszystkich dobroczynnych właściwości ziela – w nasionach znajduje się najwięcej substancji aktywnych. Osoby borykające się z pewnymi dolegliwościami zdecydowanie powinny zainteresować się szerzej jego sposobem działania i zastosowaniem.
Właściwości oleju z ostropestu
Najlepszym wyborem jest olej z ostropestu tłoczony na zimno, nie poddawany procesowi filtracji. Dzięki temu zachowuje on maksimum swoich dobroczynnych właściwości, a kupujący ma pewność, że jest to wysokiej klasy produkt leczniczy. Olej ten stosuje się jako dodatek do potraw o charakterze wspomagającym leczenie niektórych dolegliwości. Ma bardzo delikatny, neutralny smak, dzięki czemu nie dominuje w potrawach i świetnie nadaje się na przykład jako baza do dressingów. Ma delikatny, jasny kolor i nie barwi potraw.
Olej z nasion ostropestu jest klarowny, jednak z racji przechowywania może się wytrącać z niego delikatny osad. Nie wpływa on jednak na jakość produktu i nie jest rezultatem niewłaściwego przechowywania, a jedynie wytrącania się białek z oleju. W celu zachowania jak najwyższych walorów odżywczych oleju z ostropestu, najlepiej przechowywać go w temperaturze pokojowej, w oryginalnej butelce z ciemnego szkła, chroniącej przed szkodliwym wpływem światła słonecznego. Spożywać należy go wyłącznie na zimno, gdyż wysoka temperatura szkodzi jego właściwościom.
Zastosowanie oleju ostropestowego
Od setek lat ostropest plamisty stosuje się jako lek wspomagający czynności wątroby i nerek – wiedzieli o tym już nasi praprzodkowie, którzy bardzo chętnie tłoczyli z jego nasion olej i butelkowali go. Dzięki temu możliwe było zachowanie jego cennych właściwości na dłużej – długo po tym, jak całe ziele uschło i zmarniało. Najważniejszą cechą oleju z ostropestu jest jego dobroczynne działanie na funkcje wątroby. Dzięki temu możliwe jest leczenie niektórych chorób degeneracyjnych miąższu wątroby, jak na przykład marskość wątroby, czy też regeneracja wątroby po długotrwałej chorobie alkoholowej. Ma silne działanie odtruwające, co oznacza, że oczyszcza organizm ze zgromadzonych w wątrobie toksyn. Oczyszczając go, wątroba ma szanse pracować lepiej i wydajniej, dzięki czemu łatwiej poddaje się procesowi leczenia. Olej z ostropestu warto stosować profilaktycznie, szczególnie u osób narażonych na długotrwałe działanie toksyn czy nadużywających alkoholu, ale również leczniczo w przypadkach niewydolności wątroby.
Bardzo istotnym działaniem ostropestu jest również działanie antynowotworowe, szczególnie gdy chodzi o czerniaka skóry. Dodatkowo olej ten wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i poprawia ukrwienie. Poprawiając funkcje wątroby jednocześnie stymuluje produkcję soków żołądkowych, czym wspomaga trawienie oraz hamuje apetyt. Doskonale sprawdzi się więc jako baza do odchudzających dressingów w sałatkach dla osób chcących zrzucić nadprogramowe kilogramy. Dużo mówi się także o działaniu profilaktycznym oleju z ostropestu. Ma on właściwości antycholesterolowe – zapobiega odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych, przez co zapobiega miażdżycy. W przypadku osób zagrożonych miażdżycą, a więc spożywających nadmiar tłuszczów zwierzęcych, korzystnym rozwiązaniem jest zamiana tłuszczów zwierzęcych na roślinne, w szczególności takie jak olej z ostropestu, który oprócz tego, że dostarcza wszelkich cennych składników i minerałów, to dodatkowo zapobiega odkładaniu się płytek miażdżycowych we krwi.
Ponadto, reguluje poziom glukozy we krwi, czym wspomaga leczenie i kontrolowanie cukrzycy, a także pomaga wyleczyć się z insulinooporności. Dzięki regularnemu spożywaniu niewielkich dawek oleju z ostropestu można w lepszy sposób kontrolować cukrzycę – zażywać mniejsze dawki insuliny, dzięki zapobieganiu skokom glukozy we krwi. To z kolei prowadzi do ustabilizowania choroby, a tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań cukrzycowych w dalszej przyszłości. W przypadku leczenia diabetologicznego jest to najważniejszy cel prowadzenia pacjenta z cukrzycą – uzyskać kontrolę nad chorobą i zmniejszyć ryzyko powikłań, by pacjent mógł jak najdłużej żyć w dobrym zdrowiu.
Warto wspomnieć, że jest to bardzo niedrogi i wydajny sposób na kontrolowanie rozwoju wielu chorób przewlekłych. Koszt jednej butelki 250 ml oleju z nasion ostropestu to około 20 złotych. W sklepach internetowych, w szczególności gdy chodzi o większe pojemności, można zakupić wysokiej jakości niefiltrowany, tłoczony na zimno olej z ostropestu w jeszcze niższych cenach niż w sklepach stacjonarnych. Spożywając dziennie 2 lub 3 łyżeczki takiego oleju, jedna butelka wystarczy na 2-3 tygodnie. Dzięki temu można zaoszczędzić na innych lekach oraz suplementach działających ochronnie na wątrobę i w krótkim czasie wyleczyć się ze swoich dolegliwości za naprawdę niewielkie pieniądze. Dodatkowo, jest to produkt, który można wykorzystywać na wiele różnych sposobów w wielu różnych dolegliwościach – warto więc zawsze mieć go w pogotowiu w swojej kuchennej szafce. Dobrze jest również przetestować jego inne właściwości, te bardziej i mniej znane, w celu ogólnej poprawy swojego stanu zdrowia oraz wyglądu, co może nam wyjść tylko na korzyść.
Na twarz
Olej z ostropestu można wykorzystać jako serum do twarzy. Ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy, może on wspomagać procesy regeneracji naskórka, łagodzić drobne podrażnienia. Wysoka zawartość antyutleniaczy pomaga walczyć z wolnymi rodnikami, tym samym zapobiegając zmarszczkom, a nawet delikatnie je niwelując. Aby osiągać zadowalające efekty natłuszczenia, nawilżenia i wygładzenia skóry twarzy, warto kilka kropel oleju z ostropestu wmasowywać codziennie wieczorem po demakijażu w twarz kolistymi ruchami. Następnie takie serum należy pozostawić na noc do wchłonięcia się zawartych w nim składników. Rano twarz już po pierwszym zastosowaniu będzie wyraźnie bardziej miękka, gładka i lepiej natłuszczona. Dzięki temu będzie również bardziej podatna na nakładanie kolejnych warstw makijażu – będzie on jeszcze lepiej podkreślał urodę, a równocześnie będzie dobrze się utrzymywał. Aby osiągnąć zadowalające efekty na skórze swojej twarzy nie potrzeba drogich kuracji przeciwzmarszczkowych – wystarczy dobrej jakości olej z ostropestu zakupiony w sklepie z produktami ekologicznymi.
Na włosy
Włosy wymagają starannej pielęgnacji, by zachwycały swoim kolorytem, blaskiem i długością. Jednak aby osiągnąć dobry efekt nie trzeba wiele – wystarczy kilka kropel oleju z ostropestu. Wysoka zawartość antyutleniaczy w oleju z ostropestu pozwala zregenerować włosy, odżywić je, zapobiec ich rozdwajaniu się. Zawarte w oleju kwasy tłuszczowe w naturalny sposób nabłyszczają włosy, pozostawiając je lśniące i gładkie. Stosowanie tego oleju pomaga utrzymać włosy w dobrej kondycji, wzmocnić, a nawet pobudzić ich wzrost!
Olejowanie to również dobry sposób na to, aby łatwiej rozczesywać długie włosy bez ich szarpania. Aby przeprowadzić olejowanie, należy przed umyciem włosów kilka kropli oleju rozmasować w dłoniach i rozgrzać. Następnie nałożyć je na całą długość włosów oraz kolistymi ruchami wmasować w skórę głowy. Dobrym sposobem po nałożeniu oleju jest owinięcie głowy folią aluminiową i ciepłym ręcznikiem, aby substancje odżywcze z oleju wchłonęły się we włosy pod wpływem ciepła. Następnie wystarczy dokładnie umyć włosy, spłukać, rozczesać i modelować jak zwykle. Pierwsze efekty można zaobserwować już po pierwszym olejowaniu włosów olejem z ostropestu! Kolejne zabiegi będą poprawiały kondycję włosów.
Jak stosować olej?
Olej z ostropestu jest produktem spożywczym o charakterze leczniczym, dlatego jego główne miejsce powinno się znaleźć w kuchni. Można go stosować w problemach z wątrobą, a nawet przy zapobieganiu i leczeniu kamieni nerkowych, w profilaktyce cukrzycy, nowotworów oraz miażdżycy. Poprawia też trawienie i wspomaga odchudzanie, dlatego warto spożywać go codziennie. W celach leczniczych i profilaktycznych zalecane jest spożywanie do 3 łyżeczek oleju z ostropestu dziennie.
Najlepiej jest stosować go przed posiłkiem na łyżeczce. Dla niektórych osób spożywanie czystego oleju samodzielnie jest nie do przyjęcia. Dlatego też można nim wzbogacać swoje codzienne potrawy. Dzięki uniwersalnemu, neutralnemu smakowi i zapachowi, olej z ostropestu najlepiej sprawdzi się jako baza do sosu vinegret czy innych dressingów do sałat. Można również przyrządzić z niego wyśmienity, dietetyczny majonez. Dobrze sprawdzi się jako wzbogacający dodatek do zup i sosów, czy omasta do ziemniaków albo kasz.
W przypadku stosowania oleju z ostropestu jako produktu kosmetycznego na twarz, skórę lub włosy, należy wmasowywać kilka kropel oleju w skórę lub włosy i pozostawić aż do wchłonięcia, najlepiej na noc. W przypadku włosów zaleca się pozostawienie oleju na włosach przez kilkanaście minut, a następnie dokładne ich umycie. Olej z ostropestu można również stosować jako wcierkę do paznokci – w tym celu należy wmasowywać delikatnie opuszkami palców kroplę oleju w płytkę paznokcia i jej macierz. Dzięki pobudzeniu krążenia przez masaż więcej substancji odżywczych z oleju ma szansę przeniknąć do macierzy – paznokcie po kilku tygodniach staną się wyraźnie mocniejsze, lepiej odżywione i będą lepiej rosły.
Dawkowanie oleju z ostropestu
Zaleca się stosowanie oleju w celach leczniczych w ilościach około 2-3 łyżeczek dziennie, przed posiłkiem. Można popijać olej wodą, by zneutralizować jego posmak na języku. Produkt ten jest obecnie bardzo łatwo dostępny, również w marketach na półkach ze zdrową żywnością. Najlepszym wyborem jest jednak kupowanie oleju z ostropestu bądź to bezpośrednio u producenta, bądź w dobrych sklepach ze zdrową żywnością. Wówczas można mieć pewność, że stosuje się produkt najwyższej jakości, którego efekty działania będą szybkie i satysfakcjonujące.
Przeciwwskazania
Z racji tego, iż ostropest plamisty stymuluje wydzielanie żółci w celu neutralizacji toksyn i poprawy pracy wątroby, nie jest zalecane spożywanie oleju z ostropestu u niektórych grup osób. Szczególnie mowa o osobach, dla których nadmiar wydzielania żółci może być niekorzystny. Są to na przykład osoby leczące się lekami przeciwlękowymi, przeciwpadaczkowymi, przeciwzakrzepowymi, czy metronidazolem. Również statyny oraz leki antykoncepcyjne oraz olej z ostropestu nie są dobrym połączeniem, ponieważ może on osłabiać ich działanie. Nie powinno się spożywać oleju z ostropestu, gdy choruje się na niedrożność kanałów żółciowych, gdyż zwiększony napływ żółci może powodować nasilenie dolegliwości.
Oprócz wymienionych grup osób, szczególną grupą są kobiety ciężarne oraz karmiące piersią. W ich przypadku niedozwolone jest spożywanie wielu produktów spożywczych, a także produktów dietetycznych o udowodnionym silnym działaniu na poszczególne organy. Wynika to z niedojrzałości płodu i jego silniejszym reagowaniu nawet na niewielkie dawki niektórych substancji zawartych w produktach takich jak olej z ostropestu. Choć więc jest to produkt całkowicie naturalny i wspomagający zdrowie, kobiety ciężarne i karmiące powinny się go wystrzegać ze względu na nieznane skutki uboczne, które wynikają z niemożności przeprowadzenia rozległych badań na kobietach ciężarnych w tym zakresie.
Zasadniczo jednak nie ma szczególnych przeciwwskazań do spożywania oraz stosowania zewnętrznego oleju z ostropestu. Jest to wyrób naturalny, który w zdecydowany, skuteczny sposób podnosi wydajność pracy całego organizmu, poprawia metabolizm i skutecznie leczy niektóre dolegliwości. Może być więc z powodzeniem stosowany u osób z nadciśnieniem, cukrzycą, miażdżycą, czy chorobami wątroby, które zwykle są przeciwwskazaniem do stosowania wielu produktów żywnościowych o charakterze leczniczym.