Olej z pestek dyni cieszy się ogromną popularnością ze względu na swój wyjątkowy smak i szereg prozdrowotnych właściwości. Wiele osób dobrze go zna ze względu na jego przeciwpasożytnicze działanie. Od wieków sięgano po świeże pestki dyni w celu wypędzenia z organizmu intruzów w postaci robaków, glist czy też innych niechcianych lokatorów. To oczywiście nie wszystko, gdyż olej dyniowy ma bardzo szerokie zastosowanie. Polecany jest przy schorzeniach prostaty i układu moczowego oraz w profilaktyce przeciwnowotworowej, przeciwzapalnej, przeciwwrzodowej i przeciwstarzeniowej. W oleju tym znajdziemy mnóstwo witamin, minerałów, przeciwutleniaczy, zdrowych tłuszczów roślinnych oraz wiele aktywnych związków sprzyjających zdrowiu i ładnemu wyglądowi.
Właściwości oleju z pestek dyni
Dynia jest niezwykle smacznym i zdrowym warzywem, a jej pestki są skarbnicą cennych substancji. Podobnie zresztą jak pozyskiwany z nich olej, który powinien na stałe zagościć w naszej kuchni i nawet w łazience ze względu na swoje kosmetyczne działanie. Olej dyniowy tłoczony na zimno zawiera wszystkie odżywcze i lecznicze substancje, a jego skład i smak są unikalne. Warto go spożywać zarówno dla zdrowia i ładnego wyglądu, jak również w celu nadania potrawom charakteru. Olej ten wykazuje toksyczne działanie na pasożyty, ale dla naszego organizmu jest całkowicie bezpieczny. Zawarte w nim kukurbitacyny paraliżują pasożyty, które wówczas znacznie łatwiej jest usunąć z organizmu. Spożywanie oleju roślinnego zapobiega także chorobom układu krążenia typu miażdżyca. Z kolei kwasy tłuszczowe wspierają układ nerwowy, wpływając korzystnie na pracę mózgu, lepszą pamiętać i koncentrację. Zawartość fitosteroli sprawia, że olej ten posiada właściwości przeciwzapalne. Chronią one również przed łysieniem typu androgenowego i nadmiernym rozrostem prostaty. Olej dyniowy pomaga przywrócić witalność oraz pozbyć się hemoroidów, paradontozy i zapalenia jamy ustnej.
Olej z pestek dyni posiada właściwości odżywiające, nabłyszczające i nawilżające oraz oczyszczające i antycellulitowe. Przyśpiesza również regenerację uszkodzonej skóry i działa przeciwtrądzikowo. Dawniej olej dyniowy uznawano za witaminę płodności i stosowano jako afrodyzjak. Znajdziemy w nim witaminy A, B, C, D i E oraz beta-karoten, selen, potas, witaminy z grupy B, skwalen, fitosteryny i cytruliny. Tak duża ilość antyoksydantów sprawia, że olej ten działa przeciwstarzeniowo oraz chroni DNA przed uszkodzeniami i podnosi odporność organizmu. Osoby spożywające regularnie olej z pestek dyni znacznie rzadziej chorują na raka żołądka, płuc czy raka jelita grubego. Oprócz właściwości neuroprotekcyjnych, olej ten posiada także właściwości antyhiperglikemiczne. Warto po niego sięgać przy zaparciach i nieprawidłowym wydzielaniu żółci oraz w celu obniżenia glikemii poposiłkowej. Na skórę działa antyoksydacyjnie, nawilżająco i przeciwbakteryjnie. Łagodzi podrażnienia, pomaga z pryszczami i niedoskonałościami skórnymi oraz rozjaśnia przebarwienia i blizny; odżywia skórę i ją regeneruje. W rezultacie skóra staje się miękka, gładka, jędrniejsza i bardziej sprężysta.
Działanie oleju
Olej dyniowy działa na nasz organizm wszechstronnie, dzięki czemu można zaobserwować poprawę nie tylko zdrowia, ale również samopoczucia i wyglądu. Świetnie bowiem nawilża skórę, poprawia jej elastyczność i napina ją oraz zmniejsza stany zapalne. Włosom dodaje blasku i wzmacnia je oraz chroni końcówki przez rozdwajaniem. Co więcej, olej z pestek dyni spłyca drobne zmarszczki, pomaga w walce ze zmianami trądzikowymi i pielęgnuje cerę. Polecany jest szczególnie w przypadku cery suchej i łuszczącej się. Warto po niego sięgać również przy cellulicie i w profilaktyce rozstępów. Olej ten okazuje się być bardzo pomocy przy chorobach układu moczowego i w leczeniu prostaty. Doskonale radzi sobie także z pasożytami przewodu pokarmowego, nie podrażniając przy tym śluzówki żołądka. Poleca się go przy infekcjach górnych dróg oddechowych, problemach z wątrobą, przy zespole jelita drażliwego, alergiach, zaburzeniach trawienia i przy braku apetytu.
Olej z pestek dyni warto włączyć do swojego codziennego menu szczególnie w celu poprawienia funkcjonowania nerek, złagodzenia objawów RZS, obniżenia poziomu cholesterolu we krwi, pozbycia się pasożytów, zapobiegania cukrzycy, ochrony skóry wrażliwej i zwiększenia produkcji pokarmu u kobiet karmiących. Zawarty w pestkach dyni magnez wpływa korzystnie na serce, a cynk wzmacnia system immunologiczny. Z kolei kwasy omega łagodzą infekcje. Fitoestrogeny łagodzą objawy menopauzy, przeciwutleniacze opóźniają procesy starzenia, a tryptofan sprzyja spokojnemu snu. Polecany jest także przy zaburzeniach hormonalnych.
Na włosy
Okazuje się, że olej z pestek dyni świetnie sprawdza się w pielęgnacji włosów, szczególnie tych zniszczonych, które utraciły blask i sprężystość. Działa on korzystnie zarówno w przypadku stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Posiadacze włosów osłabionych i z tendencją do wypadania w szczególności powinni zainteresować się olejem dyniowym. Można nim nie tylko olejować włosy, ale także dodawać do szamponu, odżywki czy maseczki. Regularne stosowanie oleju z pestek dyni sprawia, że włosy stają się mocniejsze i mniej wypadają. Olej ten zawiera szereg składników odżywczych niezbędnych dla zdrowia skóry głowy i włosów. Znajdziemy w nim witaminę A, biotynę, siarkę, kwasy tłuszczowe omega-3 i witaminy z grupy B. Sięganie po ten smaczny olej pozwoli cieszyć się zdrowymi, lśniącymi i gęstymi włosami. Substancje aktywne zawarte w oleju dyniowym nie tylko bowiem stymulują wzrost włosów, ale także chronią przed przedwczesnym łysieniem.
Przepis na maseczkę dyniową do włosów: dwie łyżki oleju dyniowego, cztery łyżki oleju kokosowego, cztery łyżki oleju jojoba, po pięć kropli olejku eukaliptusowego i miętowego. Wystarczy dobrze wymieszać ze sobą wszystkie składniki, po czym nałożyć maseczkę na umyte i jeszcze wilgotne włosy, a po piętnastu minutach dokładnie spłukać. Maseczka nawilża włosy, stymuluje skórę głowy i zapobiega wpadaniu włosów.
Na prostatę
Nie każdy wie, ale olej z pestek dyni znajduje się w suplementach diety przeznaczonych dla mężczyzn ze względu na to, że związki w nim zawarte okazują się być bardzo pomocne przy przeroście gruczołu krokowego, problemach z oddawaniem moczu i przy zaburzeniach potencji. Zbawienne działanie na męski gruczoł mają fitosterole zawarte w oleju dyniowym, które bardzo przypominają hormony naturalnie występujące w naszym organizmie. Aktywna forma testosteronu jest wręcz zabójcą prostaty – nadmiar dihydrotestosteronu prowadzi do rozrostu stercza, a fitosterole naśladują hormony płciowe hamujące produkcję DHT. Dzięki obniżeniu nadmiernego stężenia DHT następuje redukcja masy gruczołu krokowego, czego skutkiem jest złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości. Olej z pestek dyni okazuje się być zatem smacznym i skutecznym lekarstwem dla panów, blokującym szkodliwe skutki działania hormonu DHT. Z całą pewnością warto zatem włączyć go do swojego codziennego jadłospisu.
Dawkowanie oleju z pestek dyni
W celu osiągnięcia pożądanych efektów zaleca się spożywać olej dyniowy regularnie, najlepiej dwa razy dziennie po jednej łyżeczce, rano i wieczorem. Bardzo ważne jest to, aby nie spożywać go w trakcie posiłku ani też bezpośrednio po nim. Zaleca się odczekać co najmniej 30 minut po posiłku. W przypadku dorosłych można stosować od jednej do dwóch łyżeczek dziennie, a dzieciom poniżej dziewiątego roku życia zaleca się podawać jedną łyżeczkę oleju dziennie. W przypadku dzieci, przed wprowadzeniem do diety nie obojętnego dla organizmu produktu, zawsze zaleca się konsultację z lekarzem prowadzącym.W celu pozbycia się pasożytów z organizmu należy stosować olej dyniowy na czczo. Można także przeprowadzić kurację przeciwpasożytniczą olejem z pestek dyni. Po wypiciu go, należy sięgnąć po środek przeczyszczający, aby przyśpieszyć usuwanie z organizmu martwych pasożytów.
Olej z pestek dyni należy stosować wyłącznie na zimno. Obróbka termiczna sprawia, że traci on swoje prozdrowotne działanie.
Przeciwwskazania
Uczulenie na pestki dyni jest stosunkowo rzadko spotykane, jednakże stosując go po raz pierwszy, należy obserwować swój organizm w kierunku objawów alergii, szczególnie w przypadku dzieci. Może się bowiem zdarzyć, że po zjedzeniu oleju dyniowego wystąpi wysypka, obrzęk, biegunka czy też jakieś inne nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wówczas należy zaprzestać jego stosowania i objawy te powinny ustąpić.
Oleju dyniowego nie należy również spożywać, gdy jest on nieświeży, czyli utleniony i zjełczały; wówczas może dojść nawet do zatrucia pokarmowego. Na szczęście nie jest trudno wyczuć, że olej nie nadaje się już do spożycia ze względu na jego nieprzyjemny zapach.
Przechowywanie oleju z dyni
Niezwykle ważną kwestią jest zakup wysokiej jakości oleju, który tłoczony jest na zimno ze świeżych pestek dyni. Powinien on zatem pochodzić ze sprawdzonego źródła i znajdować się w ciemnej szklanej butelce. Absolutnie nie powinien zawierać żadnych konserwantów; wówczas możemy liczyć na to, że ma on swoje prozdrowotne właściwości, które wpłyną pozytywnie na nasz organizm.
Olej dyniowy wymaga przechowywania w ciemnych i szczelnie zamkniętych butelkach w chłodnym miejscu. Konieczne jest chronienie go przed działaniem promieniowania słonecznego, które przyczynia się do obniżenia jego wartości. Trzeba pamiętać o tym, że wysoka zawartość kwasów tłuszczowych sprawia, że olej ten stosunkowo szybko się utlenia i jełczeje, dlatego też zaleca się zużyć go w przeciągu trzech miesięcy od otwarcia i najlepiej jest go trzymać w lodówce. Warto także wiedzieć, że trzymany w lodówce olej dyniowy wykazuje tendencję do tężenia, co jest naturalnym zjawiskiem. Po wyjęciu z lodówki stosunkowo szybko znów przybiera swoją płynną konsystencję.
Przepisy z olejem dyniowym
Olej z pestek dyni świetnie nadaje się do różnego typu sałatek i surówek oraz jako dodatek do pieczywa, jajek, warzyw, makaronów, sosów, zup czy nawet białego sera. Świetnie sprawdza się nie tylko w przypadku dań wytrawnych, ale również nadaje się do potraw na słodko. Można wzbogacić nim przykładowo lody waniliowe czy też sernik.
⇒ Przepis na sałatkę z serem i olejem dyniowym
Potrzebne składniki: ulubiona sałata, opakowanie pomidorków koktajlowych, dwa krążki sera camembert, dwa jajka, dwie łyżki żurawiny. Składniki na dressing: dwie łyżki sosu winegret, łyżka oliwy z oliwek i trzy łyżki oleju dyniowego.
⇒ Szybki i smaczny sos do sałatek z olejem dyniowym
Potrzebne składniki: cztery łyżki oleju z pestek dyni, łyżka oleju sezamowego, łyżka octu jabłkowego, łyżka musztardy, sok z połowy cytryny oraz sól i pieprz do smaku – najlepiej w wersji świeżo mielonej.
⇒ Pożywna sałatka z ziemniakami i olejem z pestek dyni
Potrzebne składniki: ½ kg ziemniaków, ½ kg ogórków zielonych, szczypiorek, 100 g boczku wędzonego, ocet jabłkowy, łyżeczka musztardy, szklanka wywaru drobiowego, 100 ml oleju dyniowego.
Wykonanie: ziemniaki gotujemy w mundurkach w osolonej wodzie, aż zmiękną, ale nie będą się rozpadać. Następnie odparowujemy je i pozostawiamy do przestygnięcia. Potem można przejść do ich obrania i pokrojenia w plastry o średniej wielkości. Ogórki obieramy ze skórki, przekrawamy i wydrążamy z pestek, po czym kroimy w pasterki. Kolejnym krokiem jest poszatkowanie szczypiorku i wymieszanie go z ziemniakami oraz ogórkami. Teraz przychodzi czas na pokrojenie boczku w kostkę i podsmażenie go aż do przyrumienienia i chrupkości, po czym należy zalać go dwoma łyżkami octu i dodać musztardę.
Wywar drobiowy należy zagotować, po czym doprawić do smaku i wlać do sałatki. Całość delikatnie mieszamy, po czym dodajemy olej dyniowy i ponownie mieszamy.
⇒ Dyniowy krem na każdą porę roku
Potrzebne składniki: ½ kg dyni, dwa jabłka, cebula, litr bulionu z kurczaka, dwie łyżki oleju dyniowego, trzy łyżki śmietany 18%, rozmaryn, majeranek, pieprz i sól.
Wykonanie: pokrojoną cebulę należy zeszklić, po czym zalać ją bulionem i dodać do niego pokrojoną w kostkę dynię wraz z pokrojonymi jabłkami. Następnie dodajemy przyprawy i doprawiamy do smaku. Zupę należy gotować aż do zmięknięcia warzyw, po czym całość zblendować, aż do uzyskania kremu o jednolitej konsystencji. Na koniec dodajemy śmietanę i możemy zajadać. Na wierzch można również położyć uprażone wcześniej pestki dyni czy też dodać grzanki.
Czy mogę pić trzy łyżeczki oleju z dyni dziennie?
Witam. Najlepiej spytać dietetyka, bo to już sporo jak na olej dyniowy.