Olej z pestek winogron pozyskiwany jest na drodze wytłaczania pestek winogron – produktów odpadowych przy produkcji wina oraz innych wyrobów winogronowych. Jest on stosunkowo mało oleisty, jednak na drodze nowoczesnych technologii udaje się pozyskać z niego wysokiej jakości produkt. Oleje roślinne dzieli się ogólnie na te do smażenia oraz do spożywania na zimno – ze względu na ich temperaturę dymienia oraz inne specyficzne właściwości wynikające bezpośrednio ze składu kwasów tłuszczowych. Olej z pestek winogron jest stosunkowo niedrogim tłuszczem, który warto mieć w swoim domu do celów kulinarnych i nie tylko.
Właściwości oleju z pestek winogron
Olej z pestek winogron jest olejem dość gęstym, o kolorze jasnożółtym i bardzo delikatnym, neutralnym smaku oraz zapachu. Ma bardzo ciekawe właściwości i dlatego może być wykorzystywany zarówno do jedzenia, jak i jako kosmetyk do pielęgnacji urody.
Temperatura dymienia oleju z pestek winogron jest bardzo wysoka – aż 216 stopni Celsjusza. Choć to właśnie temperatura dymienia jest wyznacznikiem tego, czy dany tłuszcz nadaje się do smażenia w nim potraw, w przypadku oleju z pestek winogron sprawa nie jest tak bardzo oczywista. Wynika to stąd, że zawiera on przede wszystkim wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które podczas ogrzewania w wysokiej temperaturze utleniają się i wytwarzają związki potencjalnie szkodliwe dla organizmu. Zaleca się przede wszystkim stosowanie oleju z winogron na zimno – jako dodatku do sałatek czy innych potraw serwowanych na zimno.
W olejach roślinnych bardzo duże znaczenie ma wzajemny stosunek kwasów tłuszczowych nienasyconych. Pod uwagę bierze się przede wszystkim stosunek omega-6 do omega-3. Zaleca się, by wynosił on odpowiednio od 1:1 do 10:1. Takie tłuszcze roślinne są najzdrowsze dla organizmu. W oleju z pestek winogron stosunek omega-6 do omega-3 jest zdecydowanie niekorzystny dla organizmu. Nadmiar omega-6 w diecie i niedobór omega-3 może prowokować różne stany zapalne w organizmie.
Należy więc dbać o to, aby dostarczać z dietą jak najwięcej omega-3, których jednak w oleju z pestek winogron nie ma zbyt wielu. Pod warunkiem spożywania kwasów omega-3 w diecie z innych źródeł, można bez obaw nawet każdego dnia spożywać olej z pestek winogron, który ma wiele innych cennych właściwości. Zawiera spore ilości witaminy E, która jest przeciwutleniaczem i może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia się organizmu, a nawet zapobiegać nowotworom. Dodatkowo, duża zawartość przeciwutleniaczy sprawia, że olej z pestek winogron jest tłuszczem stabilnym, trudno ulegającym utlenianiu, więc długo zachowuje swoje walory.
Jeśli chodzi o kaloryczność oleju z pestek winogron, jest ona zbliżona do innych olejów roślinnych – wynosi około 880 kcal na 100 g produktu.
Zastosowanie oleju winogronowego
Olej z pestek winogron jest olejem jadalnym, który można wykorzystywać w celach kulinarnych, leczniczych oraz pielęgnacyjnych. Ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych nienasyconych nie zaleca się smażenia na tym oleju, szczególnie w wysokiej temperaturze. Można go jednak stosować do sałatek czy innych potraw na zimno – jego delikatny smak i aromat może podkreślić charakter niektórych potraw.
Do smażenia
Niekorzystny profil kwasów tłuszczowych w oleju z winogron sprawia, że nie jest on najlepszym wyborem jako podstawowy tłuszcz „do wszystkiego” w naszej kuchni. Jednak wysoka zawartość kwasu linolenowego może zostać z powodzeniem wykorzystana w domowych trickach urodowych z zastosowaniem oleju.
Na twarz
Skóra potrzebuje dużych ilości tego kwasu do procesów odbudowy naskórka. Wspomaga on stymulację kolagenu, który jest podstawowym składnikiem błon komórkowych skóry i sprawia, że zmarszczki stają się wypełnione, a więc mniej widoczne. Dodatkowo wysoka zawartość przeciwutleniaczy w oleju z pestek winogron zapobiega starzeniu się skóry poprzez zwalczanie wolnych rodników odpowiedzialnych za ten proces. Świetnie nadaje się do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej – zapobiega zatykaniu się porów, a także nawilża skórę.
Dla cery naczynkowej maseczki na twarz z dodatkiem oleju z winogron czy wklepywanie w skórę samego oleju mogą przynieść korzyść – wzmacnia on ściany naczyń krwionośnych dzięki wysokiej zawartości witaminy K. Osoby z cerą suchą i skłonną do podrażnień również powinny docenić ten prosty sposób na natłuszczenie cery i odbudowanie jej naskórka. Jest to bardzo wydajna, niedroga, a przy tym prosta metoda na utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia i natłuszczenia cery oraz nadanie jej gładkości i zdrowego wyglądu.
Na włosy
Olej z pestek winogron stosuje się również do olejowania włosów. Dzięki wysokiej zawartości kwasu linolenowego włosy stają się mocniejsze, lepiej odżywione, mają silną ochronę przed promieniowaniem UV. Już po pierwszym zastosowaniu oleju na włosy można zaobserwować pierwsze efekty w postaci wygładzonych, miękkich włosów, łatwiej się rozczesujących i mniej puszących. Szczególnie ciekawe efekty osiąga olejowanie na włosach kręconych – włosy stają się jeszcze bardziej sprężyste, a nabłyszczenie powoduje załamywanie się promieni światła i podkreślanie skrętu fal.
Pod oczy
Ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy, a także witaminy K w oleju z pestek winogron, można tym produktem z powodzeniem zastąpić kremy pod oczy. Wklepywany codziennie po demakijażu i pozostawiany na noc, olej z pestek winogron pomoże wzmocnić wyjątkowo delikatną skórę pod oczami, odmłodzi ją i wzmocni ściany naczyń krwionośnych, tym samym likwidując obrzęki pod oczami. Regularne stosowanie oleju z pestek winogron pod oczy sprawi, że zmarszczki będą mniej widoczne, a kolejne nie będą się pojawiały!
Na przytycie
Zrzucenie nadprogramowych kilogramów, a potem utrzymanie prawidłowej masy ciała bywa niekiedy niełatwe. Bywa też, choć niektórym trudno w to uwierzyć, że pojawia się problem nadmiernej chudości i trudność z przybraniem na wadze pomimo jedzenia większych ilości pożywienia. W procesie przybierania na wadze większe znaczenie ma to, co spożywamy, niż to ile kalorycznych produktów zjemy.
Zwiększanie kaloryczności produktów przez dodatek tłuszczów roślinnych to świetny sposób na to, by nie zmieniać drastycznie smaku potraw ani ich objętości, a podwyższyć ich wartość sytną. Stosując dietę „na przytycie” należy być bardzo ostrożnym, by robić to pod kontrolą dietetyka, ponieważ skrajna chudość na skutek niekontrolowanego zwiększania podaży kalorii i tłuszczy może przemienić się w otłuszczenie narządowe – którego nie widać, a które może być przyczyną niewydolności organizmu.
Na trądzik
Stosowanie na twarz olejów roślinnych to najlepszy i najtańszy sposób na zapobieganie trądzikowi i leczenie go. Wysoka zawartość witaminy E pozwala hamować procesy zapalne toczące się wewnątrz zmian trądzikowych i łagodzić trądzik. Ponadto kwas linolenowy nie powoduje zatykania się porów i zapobiega powstawaniu kolejnych zmian skórnych.
Do masażu
Aby móc wykonywać masaż całego ciała w warunkach domowych, nie są potrzebne żadne specjalne olejki z dodatkiem sztucznych zapachów, ponieważ natura sama oferuje nam wysokiej jakości oleje roślinne – pięknie pachnące bez dodatku perfum, o idealnej lekkiej konsystencji i wspaniałych właściwościach ochronnych, wygładzających i upiększających skórę. Świeży olej z pestek winogron ma bardzo delikatny aromat, który przypadnie do gustu nawet osobom bardzo wrażliwym na zapachy. Olej z pestek winogron nie pozostawia tłustej warstwy, a jedynie delikatny film na skórze, który w krótkim czasie wchłania się i nie pozostawia tłustych śladów na przykład na pościeli. Stąd też olej ten jest bardzo polecany do domowych masaży.
Jak zrobić olej?
Do samodzielnego przygotowywania olejów roślinnych w warunkach domowych przydać się może wysokiej jakości wolnoobrotowa wyciskarka do soków lub specjalna domowa prasa do olejów. To bardzo przydatne urządzenia, w które warto zainwestować – dla swojego zdrowia i wygody, a także dla uzyskania pewności tego, co jemy. Aby pozyskać pestki z winogron, owoce należy przecisnąć przez sito, na którym osadzą się pestki. W warunkach domowych jest to proces dość żmudny, ale satysfakcjonujący.
Kiedy pozyska się pestki, wystarczy włożyć je do prasy lub wyciskarki, która zrobi resztę roboty, wyciskając z nich czysty olej. Następnie wystarczy przelać olej do butelek z ciemnego szkła i dokładnie zakorkować. Ze względu na to, że pestki winogron są niezbyt oleiste i trudno jest wytłoczyć z nich olej mechanicznie, do tłoczenia na zimno najlepiej sprawdzą się właśnie wysokiej jakości sprzęty do wytłaczania. Można również spróbować tłoczenia po podgrzaniu surowca, dzięki czemu nieco łatwiej wytłoczy się olej, jednak jest to metoda nieco czasochłonna i bardziej skomplikowana.
Jak stosować olej z pestek winogron?
W kulinariach olej z pestek winogron najlepiej wykorzystywać na zimno – jako delikatny dressing do sałat, czy dodatek do kasz albo makaronów. Już niewielka ilość wystarczy, aby podkreślić smak potrawy. W przypadku olejowania włosów bardzo korzystny efekt osiąga się wmasowując kilka kropel oleju w suche włosy i pozostawiając je na godzinę lub nawet na całą noc pod czepkiem by nie zabrudzić pościeli, a następnie włosy należy dokładnie umyć. Na twarz dobrze jest zastosować maseczki domowe łączone z innymi składnikami z dodatkiem oleju z pestek winogron. Można również czysty olej wykorzystywać do wcierania w twarz kolistymi ruchami, wklepywania pod oczy, czy do masażu całego ciała.
Przechowywanie oleju
Olej z pestek winogron ma dużą zawartość tokoferoli, które zabezpieczają go przed jełczeniem. Pomimo to należy go przechowywać w suchym miejscu w temperaturze pokojowej, bez dostępu do światła słonecznego, a najlepiej w oryginalnej butelce z ciemnego szkła. Po otwarciu najlepiej zużyć go w ciągu 3 miesięcy, gdyż po tym czasie zaczyna się powoli utleniać i tracić swoje właściwości.
Przepisy
Olej z pestek winogron w kuchni można wykorzystywać na wiele sposobów, na przykład do delikatnych makaronów, których sosy bazują na oliwie. Klasycznym przykładem przepisu na makaron z oliwą z pestek winogron jest cacio a pepe – makaron po rzymsku, kwintesencja prostoty i smaku. Spaghetti gotujemy al dente i mieszamy z niewielką ilością oleju z pestek winogron, a następnie posypujemy drobno startym parmezanem dobrej jakości – najlepiej Grana Padano, oraz świeżo zmielonym pieprzem czerwonym. To banalnie prosta potrawa, która świetnie sprawdzi się jako przystawka we włoskim stylu, i z którą na pewno poradzi sobie każdy kucharz, pod warunkiem, że będzie miał pod ręką składniki wysokiej jakości.
W domowych maseczkach na twarz z dodatkiem oleju z pestek winogron świetnie sprawdza się mieszanka jogurtu naturalnego, kurkumy oraz oleju. Po dokładnym wymieszaniu składników warto nałożyć je na twarz i zmyć po 20 minutach. Jogurt nawilży twarz i odświeży ją, kurkuma ma właściwości przeciwutleniające, a więc odmładzające, a olej z winogron świetnie sprawdzi się jako oleista baza, ale również jako silnie odmładzający i natłuszczający składnik.
Olej z pestek winogron wysokiej jakości, zakupiony w dobrym sklepie powinien zająć ważne miejsce na naszej półce – jednak ze względu na jego skład bardziej sprawdzi się jako naturalny i skuteczny kosmetyk, niż olej do codziennej konsumpcji. Spożywając olej z pestek winogron należy zachować umiar i pamiętać o uzupełnianiu diety w kwasy omega-3, natomiast stosując go na twarz czy włosy można w pełni cieszyć się jego wspaniałymi właściwościami i dobroczynnym działaniem na skórę, włosy, czy też paznokcie. Warto spróbować i już po kilku dniach ocenić efektywność jego działania.