W ostatnich latach wiele mówi się o prawidłowym odżywianiu, które ma kluczowe znaczenie dla naszej kondycji, samopoczucia i zdrowia w globalnym znaczeniu. Wiele osób śledzi wskazówki, ale nie do końca jest przekonanych o konieczności zamiany wysoko przetworzonej żywności na zdrową. Ponadto panuje mylne przekonanie, że wszystko co zdrowe jest po prostu niesmaczne i przeznaczone albo dla ludzi chorych, albo naprawdę zdeterminowanych. Postaramy się pokazać, że zdrowa żywność to nie kara dla smakoszy, ale odkrycie zdecydowanie lepszych meandrów świata kulinarnego, który ma szczególne znaczenie dla naszego organizmu. Pokażemy, że dieta to nie rygor i rezygnacja ze wszystkiego co lubimy, a zmiana nawyków żywieniowych i świadome wybieranie wysokiej jakości produktów.
Czym w zasadzie jest zdrowa żywność?
Wiele mitów narosło wokół zdrowej żywności, ale gdyby zapytać wszystkich jej przeciwników, co rzeczywiście kryje się pod tą nazwą, moglibyśmy usłyszeć wiele przedziwnych definicji. Brak dużej świadomości sprawia, że wolimy omijać temat zarówno w sposób teoretyczny, jak i praktyczny.
Zdrowa żywność to w istocie taka, która dostarcza nam wszystkich makro- i mikroelementów oraz witamin. W tej grupie rozróżniamy także żywność ekologiczną, która musi być pozbawiona wszelkiego rodzaju szkodliwych substancji. Pod tym hasłem kryją się także produkty bogate w nienasycone tłuszcze, a także produkty wysokobłonnikowe oraz warzywa i owoce.
Zdrowa żywność, czyli co jeść z pożytkiem dla zdrowia?
W istocie zdrowa żywność to bogata paleta produktów, które umożliwiają przygotowanie ulubionych dań w sposób absolutnie nowy, prozdrowotny, a jednocześnie wyśmienity w smaku. Zanim opiszemy, co powinniśmy jeść zastanówmy się nad podważanym nader często sensem zmiany diety. Z całą pewnością każdy z nas słyszał, że kilkadziesiąt lat temu ludzie mniej chorowali i byli po prostu silniejsi. Jeśli zagłębimy się nieco w ten fenomen – przecież medycyna była daleka od dzisiejszego postępu – zauważymy, że ówcześni rolnicy nie znali pestycydów, a ludzie sięgali po samodzielnie wyprodukowaną żywność.
Oczywiście, nie namawiamy do kupowania pola i uprawiania go, ale idąc tym śladem z łatwością, niemalże intuicyjnie zaczniemy rozpoznawać zdrowe produkty. Soki z kartonów zastąpimy własnymi, wyciskanymi z sezonowych owoców i warzyw. Ciężkie mięso zamienimy na ekologiczny drób, a białe pieczywo na ciemne. Wzbogacimy nasze dania dobroczynnymi olejami – lnianym, rzepakowym, czy sezamowym i zdecydowanie częściej wybierzemy ryby – pomijając oczywiście pangę i inne hodowane w dość kontrowersyjny sposób. Zamiast kolejnej porcji chipsów przygotujemy owoce i warzywa – z nich też możemy zrobić smaczne chipsy, bez jakichkolwiek dodatków i konserwantów. Rezygnacja z nadmiernej ilości soli okaże się dobroczynna dla naszego układu krwionośnego. Miłośnicy cukru z powodzeniem mogą go zastąpić melasą, czy cukrem brzozowym. Dokonując drobnych zmian będziemy mogli cieszyć się genialnym i autentycznym smakiem i fantastyczną kondycją. Co ciekawe, osoby, które zdecydowały się na zmianę diety mówią, że dopiero teraz ich talerz jest pełen aromatów i smaków, które wcześniej absolutnie nie były wyczuwalne.
Zdrowa żywność to nie zagadnienie problematyczne i drogie, ale świadome wybieranie określonych produktów, które w harmonijny sposób współgrają z naszym organizmem. Biorąc przykład z naszych pradziadków możemy w intuicyjny sposób ocenić, czy to, co aktualnie znajduje się na naszym talerzu rzeczywiście jest korzystne dla naszego zdrowia.