Zdrowa, zbilansowana dieta to podstawa funkcjonowania każdego organizmu. Od diety bowiem w dużym stopniu zależy, w jaki sposób pracował będzie nasz organizm. Dlatego tak ważne jest, by dopasować swoje menu zarówno do potrzeb organizmu, jak i jego możliwości. Inaczej wyglądać będzie dieta osoby zdrowej, inaczej zaś osoby zmagającej się z konkretnymi dolegliwościami. Z uwagi na złożoność tematu, postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się diecie osób chorych na cukrzycę. Opowiem czym jest żywność dla diabetyków, jakich produktów powinni się wystrzegać, co wolno jeść – słowem podpowiemy jak żyć z cukrzycą, a przy okazji zdrowo i smacznie jeść.
Zadbaj o niski poziom glikemiczny
Każdy, kto choruje na cukrzycę musi zdać sobie sprawę z tego, jak ważne jest dla jego zdrowia prawidłowe odżywianie. Dlatego też swój jadłospis powinien ustalać w oparciu o fachową wiedzę. Jedną z kluczowych kwestii w diecie diabetyka stanowi wartość indeksu glikemicznego (IG) jaki posiadają konkretne produkty.
Indeks ten określa wpływ zjedzenia produktu na poziom cukru we krwi. Poziom ten cukrzycy mierzą po około 2 do 3 godzin po spożyciu posiłku. Wybierając produkty do swojej diety, należy szukać przede wszystkim tych, które mają niski IG.
Zaznaczyć należy jednak, iż na wysokość indeksu glikemicznego danego produktu wpływa również sposób w jaki zostanie on przyrządzony, czy odporność na wchłanianie się i trawienie oraz zawartość w produkcie składników odżywczych. Diabetykom zaleca się spożywanie tych produktów, które mają indeks niższy niż 50 g oraz nie są wysokotłuszczowe.
Dieta diabetyków w praktyce
Pomimo, iż bardzo dużo mówi się na temat odpowiedniej diety w przypadku chorych na cukrzycę, duża część osób borykających się z tą chorobą nie do końca wie, jakie produkty może spożywać. Dlatego też podpowiemy, jak powinna wyglądać dieta cukrzyka w praktyce.
Owoce i warzywa
Zarówno owoce, jak i warzywa stanowią istotny element diety cukrzyków. Koniecznie jednak powinni oni wiedzieć, iż istnieją produkty z tej grupy, które są szczególnie zalecane diabetykom, jak i te, których jedzenia należy unikać. Jeśli chodzi o warzywa i owoce, z których lepiej zrezygnować, to są to wszystkie te, które składają się z węglowodanów prostych.
W grupie „zakazanej” znajdują się zatem m.in. ananasy, gruszki, winogrona, buraki, zielony groszek, kukurydza, banany, czereśnie i brzoskwinie z puszki. Unikać należy również picia owocowych soków, które lepiej zastąpić zwykłą wodą niegazowaną.
Węglowodanom stanowcze „tak”
Układając jadłospis dla diabetyka pamiętać należy, iż w jego diecie powinny znaleźć się węglowodany. Muszą być to jednak węglowodany złożone. To istotne, ponieważ cukry stanowią podstawę prawidłowego funkcjonowania organizmu, będąc źródłem energii. Według danych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego dieta cukrzyka powinna być tak ułożona, by węglowodany w diecie zaspokajały około 45 – 50 procent zapotrzebowania energetycznego.
Śniadanie na wagę złota
Nie bez przyczyny często mówi się, iż śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. W przypadku diabetyków ma ono ogromnie duże znaczenie, bowiem to właśnie rano chorzy mają do czynienia z największym skokiem poziomu glukozy. Istotną kwestią jest zatem sprawa porannego menu. Na śniadanie powinno się wybierać tylko te produkty, które nie podnoszą IG wysoko. Właśnie z tego powodu odradza się łączenie np. mleka z płatkami kukurydzianymi. Jeśli lubicie taki zestaw, sięgnijcie po niego o innej porze dnia.
Gdy nie możesz żyć bez słodkości
Cukier to wróg każdego diabetyka. Jednak unikać należy także i zamienników białego cukru typu miód, czy cukier trzcinowy. Zamiast tego warto stosować słodziki, przestrzegając jednak zaleceń, jakie znajdują się na opakowaniu. Cukrzyca wymaga od chorego dużej samodyscypliny – odrzucić należy produkty o dużej zawartości cukru, zamieniając je na te o niskim IG.
Dziś na rynku mamy spory wybór takich właśnie produktów. Obok dżemów, czy marmolad chorzy znajdą też czekolady, czy batony bezcukrowe, w których tradycyjny cukier zamieniono na słodzik, czy ksylitol. Dzięki temu można zaspokoić swoją potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego i cieszyć się zdrowiem. Jak w przypadku każdego produktu, i tu należy wykazać się jednak zdrowym rozsądkiem i umiarem!
Ogólne zalecenia dla cukrzyków
Bardzo istotnym elementem diety cukrzyków jest skonstruowanie jej tak, by jeść różnorodne produkty. Drugą kwestią nie podlegającą dyskusji jest umiarkowanie, co w praktyce oznacza, iż jeść należy w takich ilościach, na jakie organizm wykazuje zapotrzebowanie. Absolutnie zakazane jest objadanie się, co może doprowadzić do rozmaitych niepożądanych skutków ubocznych związanych z tą chorobą.
Dieta cukrzycowa powinna być też ustabilizowana, co oznacza, iż chorzy powinni spożywać swoje posiłki o stałych porach, z uwzględnieniem odpowiedniej zawartości składników odżywczych. Chorzy unikać muszą cukrów prostych, soli, nadmiernej ilości tłuszczu, a także alkoholu. Zaleca się również aktywność fizyczną, co wspomaga organizm w lepszym i zdrowszym funkcjonowaniu.
Warto zdać sobie sprawę, że leczenie cukrzycy to nie tylko przyjmowanie leków, ale i odpowiednia dieta, która jest elementem terapii. Optymalna dieta zakłada regularne (czyli o stałych porach dnia) spożycie posiłków w ilościach 4 dziennie. To bardzo ważne, bowiem cukrzycy narażeni są w sposób szczególny na groźne choroby z miażdżycą i chorobami układu krążenia włącznie.