Dieta kopenhaska przez niektórych uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych diet odchudzających, natomiast inni stanowczo odradzają ją ze względu na jej potencjalne skutki uboczne. Dieta ta trwa zaledwie 13 dni i obiecuje, że w tym czasie można zrzucić na niej nawet 10 kg! Czy rzeczywiście? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba bliżej przyjrzeć się dokładnym zasadom tego programu dietetycznego. Czy dieta kopenhaska to naprawdę dieta cud? A może lepiej z niej zrezygnować i poszukać innej formy pozbycia się nadmiaru kilogramów?
Kopenhaska, szwedzka, trzynastodniowa – dieta określana tymi terminami zakłada rygorystyczne przestrzeganie specjalnego jadłospisu przez 13 dni. Jest ona nakierowana na drastyczne zmniejszenie wagi. Jej jadłospis skupia się na maksymalnym obniżeniu ilości węglowodanów i tłuszczów, a podwyższeniu ilości białek w posiłkach. Efekty są obiecujące, ale warto pamiętać o tym, że dieta kopenhaska może wywoływać także nieprzyjemne skutki uboczne, dlatego często jest odradzana przez dietetyków.
Zasady
Dieta kopenhaska jest dietą niskokaloryczną, niskowęglowodanową, niskotłuszczową oraz wysokobiałkową – wysokoproteinową. Jest to dieta restrykcyjna, czyli posiada szereg zasad, których należy rygorystycznie przestrzegać, aby uzyskać obiecywany efekt.
Jako że dieta ta zaliczana jest do diet eliminacyjnych, czyli wyklucza ona konkretne grupy produktów spożywczych, nie jest ona zgodna z ogólnie przyjętymi normami żywienia. Oznacza to też, że może ona powodować pojawienie się niedoborów, a także nie jest wskazana u osób z określonymi dolegliwościami.
Przeciwwskazania do diety kopenhaskiej:
- cukrzyca
- choroby nerek
- częste zaparcia
- osteoporoza
- choroby układu krążeniowego i serca, w tym miażdżyca
- osoby niepełnoletnie ze względu na stale rozwijający się organizm
W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem albo z dietetykiem.
Najważniejsze zasady diety kopenhaskiej:
Każdego dnia należy jeść nie więcej niż 600-800 kcal – dochodzi wtedy do znacznego deficytu kalorycznego i spalania tkanki tłuszczowej. Należy spożywać trzy posiłki dziennie – ważne jest odpowiednie rozplanowanie ich w czasie, by kontrolować uczucie głodu. Śniadanie powinno przypadać na godzinę 8:00-9:00, obiad na 12:00-14:00, natomiast kolacja do godziny 19:00. Dopuszcza się tylko 30-minutowe odstępstwa od podanych godzin, więc należy pamiętać o systematycznych posiłkach. Należy bezwzględnie przestrzegać zasad diety – jej zwolennicy wskazują, że tylko wtedy możliwe jest uzyskanie maksymalnej skuteczności. Zaleca się picie minimum 2 litrów wody w ciągu dnia – pozwala to na właściwe nawodnienie organizmu.
W trakcie diety kopenhaskiej nie rekomenduje się ruchu – mała ilość kalorii dostarczanych do organizmu nie jest wystarczająca do tego, aby pokryć zapotrzebowanie energetyczne pojawiające się w trakcie aktywności fizycznej, dlatego należy z niej wtedy zrezygnować. Należy odstawić sól oraz przestać żuć gumę do żucia. Zamiast soli zaleca się zioła. W trakcie stosowania diety kopenhaskiej można stosować suplementy diety.
Dietę należy stosować tylko raz na 2 lata.
Menu
W trakcie diety kopenhaskiej dopuszczona jest ograniczona ilość produktów spożywczych, dlatego też powoduje to zawężone możliwości ich komponowania, lecz można przygotowywać z nich smaczne, pożywne posiłki.
Produkty dopuszczone na diecie kopenhaskiej:
- kawa – ekspresowa albo rozpuszczalna
- warzywa – pomidory, marchewki, kalafiory, szpinak, brokuły, sałata
- chude mięso – kurczak, indyk, wołowina, szynka
- chude ryby – dorsz, pstrąg
- chudy nabiał – jogurty, twarożki wiejskie
- jajka
- małe ilości owoców – jabłka, cytrusy, ananas
- oliwa z oliwek
Dieta kopenhaska powinna być uzupełniona dużą ilością wody niegazowanej. Nie należy stosować wód smakowych, soków. Można jednak przygotowywać kompoty, zieloną herbatę.
Efekty
Głównym celem diety kopenhaskiej jest zredukowanie nadmiernej masy ciała, do czego dochodzi na skutek spalania tkanki tłuszczowej.
Bardzo często można spotkać się z przekonaniem, że dieta ta pozwala na utratę 10 kg w zaledwie 13 dni, lecz warto pamiętać o tym, że są to tylko deklaracje i rzeczywista ilość straconych kilogramów zależna jest od wielu czynników. Zazwyczaj osoby przechodzące na tę dietę zrzucają od 4 do 8 kg.
Jadłospis
Jadłospis na diecie kopenhaskiej jest ustalony z góry na jeden tydzień. Drugiego tygodnia powtarza się te same posiłki.
Dzień pierwszy:
Śniadanie: kubek kawy z jedną kostką cukru.
Obiad: 2 jajka ugotowane na twardo, 100 g ugotowanego szpinaku lub brokułów, pomidor.
Kolacja: 200 g befsztyku wołowego, 150 g sałaty skropionej oliwą i cytryną.
Dzień drugi:
Śniadanie: kubek kawy z jedną kostką cukru.
Obiad: 200 g befsztyku wołowego, 150 g sałaty z oliwą i cytryną, grejpfrut, jabłko lub ananas.
Kolacja: plaster chudej szynki i 2/3 szklanki naturalnego jogurtu.
Dzień trzeci:
Śniadanie: kubek kawy z jedną kostką cukru, grzanka z razowego chleba.
Obiad: 100 g ugotowanego szpinaku, jeden mniejszy owoc, pomidor.
Kolacja: 2 jajka ugotowane na twardo, plaster chudej szynki, 150 g sałaty skropionej oliwą i cytryną.
Dzień czwarty:
Śniadanie: kubek kawy z jedną kostką cukru.
Obiad: 100 g startej marchewki, jajko ugotowane na twardo, 100 g twarożku naturalnego.
Kolacja: 100 g sałatki z owoców, 2/3 szklanki jogurtu naturalnego.
Dzień piąty:
Śniadanie: duża marchewka tarta z cytryną.
Obiad: chuda ryba ugotowana na parze albo smażona bez tłuszczu – porcja 300 g.
Kolacja: 200 g befsztyku wołowego, 150 g sałaty skropionej oliwą i cytryną, 200 g brokułów ugotowanych na parze.
Dzień szósty:
Śniadanie: kubek kawy z jedną kostką cukru.
Obiad: 150 g gotowanego kurczaka, 150 g sałaty skropionej oliwą i cytryną.
Kolacja: 2 jajka ugotowane na twardo, duża marchewka tarta.
Dzień siódmy:
Śniadanie: kubek kawy z jedną kostką cukru.
Obiad: 150 g chudego, grillowanego mięsa.
Kolacja: nic.
Kolejnego tygodnia należy powtórzyć powyższy plan dietetyczny.
Przepisy
Na diecie kopenhaskiej nie ma zbyt wiele gotowania. Potrawy to głównie sałatki oraz mięsa przyrządzane dietetycznymi metodami.
Przepis na befsztyk wołowy
Składniki:
- 200 g polędwicy wołowej
- oliwa z oliwek
- cytryna
- pieprz
- zioła prowansalskie i tymianek
Z mięsa należy wyciąć kawałki tłuszczu, ścięgna i żyły. Przekroić je na pół. Do miseczki dodać sok z cytryny, przyprawy i wymieszać. Zamarynować mięso w przygotowanej marynacie. Rozbić i umieścić w lodówce na około godzinę. Potem skropić patelnię oliwą i podsmażyć mięso z każdej strony po parę minut aż do uzyskania pożądanego stopnia wysmażenia.
Opinie
Opinie na temat diety kopenhaskiej są mieszane. Z jednej strony jest wiele osób, które zachwycone są jej skutecznym działaniem odchudzającym, ale z drugiej powoduje ona ryzyko pojawienia się niekorzystnych objawów. Stosujące ją osoby wskazują na odczuwanie zaparć, osłabienia, dużych wahań poziomu cukru. Może dojść wtedy także do nadmiernego obciążenia dla nerek oraz serca.
Wobec tego do diety kopenhaskiej należy podchodzić z rezerwą i zdecydować się na nią tylko w sytuacji, gdy nie ma ku niej żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. W przeciwnym przypadku może ona przynieść więcej szkód niż pożytku.