Olej z wiesiołka może być bardzo cennym produktem dietetycznym o właściwościach leczniczych – dlatego warto poznać jego najważniejsze cechy, właściwości i sposoby stosowania dla osiągnięcia zamierzonych efektów. Wiesiołek jest popularnym… chwastem, który bardzo często spotykamy na łąkach, nieużytkach, w rowach. Te charakterystyczne długie pędy z niewielkimi żółtymi kwiatkami posiadają nasiona, których tłoczenie na zimno pozwala uzyskać specyficzny kolor, smak i zachować wiele cennych właściwości odżywczych oraz zdrowotnych. Z pewnością ten olej powinien znaleźć się w każdej kuchni, ale również w łazience i być stosowany jako kosmetyk pielęgnacyjny.
Właściwości oleju z wiesiołka
Planując zakup oleju z wiesiołka najlepiej wybrać się do sklepu ze zdrową żywnością lub ekologicznego, zaopatrującego się w polskich gospodarstwach ekologicznych. Dzięki temu zyskamy pewność, że olej z wiesiołka, którego będziemy używać, będzie najwyższej jakości, a wykorzystane do niego zostaną rodzime plony. Olej ten ma konsystencję płynną, jest bardzo podobny w kolorze i konsystencji do oleju rzepakowego czy słonecznikowego – ma delikatnie żółtą barwę i jest klarowny. Dla zachowania swojej wysokiej jakości powinien być przechowywany w butelkach z ciemnego szkła, które chronią zawartość przed wpływem promieniowania ultrafioletowego i tym samym zapobiegają utracie cennych witamin i składników odżywczych zawartych w oleju.
Najlepszym wyborem jest zakup butelek o mniejszej pojemności, od 250 do 500 ml ze względu na to, iż olej ten stosuje się raczej w niewielkich ilościach. Dzięki temu będzie można go zużyć zanim zjełczeje. Powinien być przechowywany w zacienionym miejscu w temperaturze pokojowej; przechowywanie oleju w lodówce powoduje, że produkt gęstnieje, choć po pozostawieniu go w temperaturze pokojowej w krótkim czasie staje się ponownie płynny i klarowny.
Olej z wiesiołka ma bardzo cenne składniki odżywcze- przede wszystkim kwasy tłuszczowe nienasycone, w szczególności zaś omega-6, czyli kwas linolenowy oraz gamma-linolenowy. Dodatkowo zawiera witaminę E, czyli bardzo istotny przeciwutleniacz, a także minerały- magnez, wapń, cynk, selen.
Działanie oleju
Tym, co decyduje o stosowaniu oleju z wiesiołka na poszczególne dolegliwości, jest jego wyjątkowy skład. Kwas gamma-linolenowy (GLA) to substancja wspomagająca leczenie oraz działająca profilaktycznie na wiele chorób przewlekłych, w tym również choroby cywilizacyjne, takie jak miażdżyca. W znaczący sposób wpływa na obniżenie ciśnienia, co docenią osoby chore na nadciśnienie, a także obniża poziom cholesterolu we krwi, dzięki czemu zapobiega ryzyku powstawania miażdżycy. Zalecane jest więc spożywanie oleju z wiesiołka osobom z grupy ryzyka, czyli głównie mężczyznom po 40. roku życia charakteryzującym się otyłością brzuszną, którzy są najbardziej zagrożeni nadciśnieniem, a w konsekwencji również miażdżycą. Wczesne rozpoczęcie profilaktyki tej choroby może uchronić przed przedwczesnym zgonem z powodu tej najczęstszej choroby cywilizacyjnej.
Nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w nasionach wiesiołka są wspaniałym panaceum na wszelkie dolegliwości reumatyczne – bóle stawów, czy dolegliwości dotykające głównie sportowców, takie jak zapalenie więzadeł, czy zapalenie stawów. Regularne stosowanie oleju z wiesiołka w codziennej diecie może pomóc zapobiegać chorobom stawów poprzez działanie ochronne na stawy.
Bardzo dobrym adresatem stosowania oleju z wiesiołka są również kobiety. Dzięki wpływowi składników oleju z wiesiołka na gospodarkę hormonalną, może on łagodzić bóle miesiączkowe, a także łagodzić dolegliwości związane z menopauzą. To również doskonały produkt dla kobiet, które usilnie starają się zajść w ciążę. Zawarte w oleju składniki zwiększają ilość śluzu w trakcie owulacji, wspierając zajście w ciążę. Ponadto, wysoka zawartość cynku i selenu mającego wpływ na pracę układu hormonalnego, wspiera zajście w ciążę i urodzenie zdrowego potomka. To właśnie na niedobory tych pierwiastków bardzo często skarżą się kobiety, które mają problemy z zajściem w ciążę.
Choć tłuszcze i odchudzanie zwykle nie idą ze sobą w parze, to osoby dbające o linię zdecydowanie powinny włączyć do swojej diety tłuszcze roślinne w zamian za tłuszcze zwierzęce. Olej z wiesiołka dzięki odpowiedniemu stosunkowi kwasów tłuszczowych nienasyconych wspomaga trawienie, a więc przyspiesza metabolizm i tym samym ułatwia odchudzanie. Oprócz tego kwas GLA stymuluje pracę tak zwanego tłuszczu brązowego, którego zadaniem jest przetwarzanie zmagazynowanej energii na ciepło, a tym samym – przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej! Olej z wiesiołka jest także bardzo cennym produktem wzmacniającym odporność organizmu, również przed nabytymi alergiami i astmą. Co więcej, wspomaga funkcje wątroby poprzez oczyszczanie organizmu z toksyn i tym samym wspieranie pracy systemu immunologicznego i wszystkich organów.
Zastosowanie oleju wiesiołkowego
Wiesiołek jest bardzo chętnie wykorzystywanym w kosmetyce składnikiem – nie tylko jest bardzo skuteczny, ale również tani i łatwy do pozyskania. Dzięki temu chętnie dodaje się oleju z wiesiołka do kosmetyków pielęgnacyjnych na skórę i włosy. Można również stosować go jako samodzielną, domową kurację na skórę i włosy, w dodatku bardzo tanią i wydajną. W kulinariach najczęściej stosuje się olej wiesiołkowy na zimno – jako dodatek do sałatek, zup, sosów, kasz, czy innych potraw, które wymagają wzbogacenia odrobiną dobrej jakości tłuszczy. Posiada neutralny smak i aromat, a także nie barwi potraw, dlatego można go swobodnie łączyć z innymi składnikami, w szczególności z warzywami. Olej z wiesiołka można zażywać również na surowo na łyżce, jeśli preferuje się tę metodą wspomagania organizmu dobrej jakości tłuszczem.
Na włosy
W celu uzyskania efektu długich, lśniących i łatwych do rozczesywania włosów, warto stosować olejowanie włosów raz w tygodniu olejem z wiesiołka. Jest to bardzo prosta i efektywna metoda, dzięki której można wyrzucić wszelkie sztuczne odżywki do włosów. Wystarczy kilka kropli oleju rozgrzać w dłoniach i wmasować w suche włosy na całej długości, a także w skórę głowy i owinąć głowę ciepłym ręcznikiem, wcześniej owinąwszy ją folią spożywczą. Taki ciepły kompres warto pozostawić na głowie 15-20 minut, a następnie dokładnie umyć i pozostawić do wyschnięcia. Już po pierwszym olejowaniu włosy będą wyraźnie bardziej błyszczące, bardziej podatne na rozczesywanie, a także wygładzone i miękkie. Regularne stosowanie oleju z wiesiołka na włosy zdecydowanie przyspieszy ich wzrost i zapobiegnie rozdwajaniu się końcówek. Jest to przede wszystkim zasługa kwasów tłuszczowych oraz witaminy E – przeciwutleniacza, którego zadaniem jest walka ze starzeniem się komórek ciała, w tym również włosów.
Na twarz
Kobiety bardzo często poszukują specyfiku idealnego, który poprawi kondycję ich skóry twarzy, a tymczasem idealne rozwiązanie leży tuż tuż – nie tyle w drogerii, co w sklepie ze zdrową żywnością. Olej z wiesiołka stosowany regularnie na skórę może dać bardzo zadowalające efekty – odmładzające, wygładzające, natłuszczające i nawilżające. Wysoka zawartość kwasów tłuszczowych w oleju sprawia, że jest on idealnym serum natłuszczającym, które doskonale sprawdza się w przypadku cery suchej, lub przy wietrznej i mroźnej pogodzie.
Pozostawia na skórze lekki film, który zabezpiecza skórę przed utratą wilgoci, natłuszcza ją i powoduje, że skóra staje się bardziej elastyczna, wygładzona i błyszcząca. To również świetny sposób na pierwsze zmarszczki – przeciwutleniacze i witaminy zawarte w oleju sprawiają, że skóra staje się młodsza i mniej podatna na szkodliwe działanie czynników środowiska zewnętrznego. Delikatnie wygładza on zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych. Aby uzyskać korzystne efekty dla swojej twarzy, warto codziennie przed snem wmasowywać kolistymi ruchami kilka kropel oleju na oczyszczoną twarz i pozostawić na noc. Rano skóra będzie widocznie ładniejsza.
Na płodność
Wysoka zawartość kwasu GLA oraz cynku i selenu w oleju z wiesiołka to świetna mieszanka wspomagająca płodność. Składniki te zwiększają szansę na zapłodnienie, a także na urodzenie zdrowego, silnego potomka, poprzez uregulowanie poziomu hormonów kobiecych, ale również przez zwiększoną produkcję śluzu przy owulacji.
Na trądzik
Olej z wiesiołka działa pomocniczo również na młodzieńcze kłopoty z trądzikiem. Wynika to przede wszystkim z jego właściwości regulujących układ hormonalny, w tym również zmniejszających produkcję łoju, który jest przyczyną stanów zapalnych skóry. Dodatkowo olej oczyszcza zmiany trądzikowe i ma lekkie działanie przeciwzapalne, dzięki czemu stosowanie go codziennie na skórę po kilku tygodniach może zaowocować zdecydowanie zdrowszą, ładniejszą cerą.
Efekty stosowania
Efekty zażywania bądź stosowania zewnętrznego oleju z wiesiołka zależą w dużej mierze od tego, jak go stosujemy. W przypadku dolegliwości takich jak wysoki poziom cholesterolu czy nadciśnienie, już po kilku tygodniach regularnego zażywania oleju można zaobserwować wyraźną poprawę samopoczucia, a także wyników swoich badań. W przypadku stosowania oleju na skórę czy włosy, w zasadzie już po pierwszym zastosowaniu odczuwamy wyraźną miękkość skóry i włosów, a także ich natłuszczenie i nabłyszczenie. Kolejne zabiegi wzmocnią tylko efekt i sprawią, że skóra będzie wyglądała o wiele lepiej, a włosy staną się mocne i zdrowe. Zazwyczaj na efekty należy poczekać około miesiąca – to czas, po którym wszystkie funkcje organizmu ustabilizują się, a ciało zacznie pozytywnie reagować na zmiany diety.
Jak stosować olej?
W przypadku zażywania doustnego, najlepszą opcją jest wyrobienie sobie nawyku dodawania łyżki oleju czy dwóch do codziennie przygotowywanych potraw. Na przykład może on stanowić doskonałą bazę do dressingów olejowych do sałat, dzięki czemu nie odczujemy nawet różnicy w zmianie swoich nawyków żywieniowych, a zaczniemy obserwować pozytywne efekty zdrowotne. To również korzystny zabieg w przypadku domowników, których nie możemy namówić na zmianę diety, za to możemy nieco zmieniać recepturę podawanych dań, dodając do nich odrobinę oleju z wiesiołka. Nakładając olej na skórę lub włosy, wystarczy tylko kilka kropel rozgrzanych w dłoniach i wmasowanych delikatnie, każdego dnia.
Dawkowanie oleju z wiesiołka
Jest to produkt neutralny w smaku, więc swobodnie można nim manewrować podczas przyrządzania codziennych posiłków. W celach profilaktycznych zaleca się spożywanie 2 łyżeczek dziennie. W celach leczniczych dawkę można zwiększyć do 3 łyżeczek na dzień, przyjmowanych przed posiłkiem. Nie dla każdego spożywanie surowego oleju jest akceptowalne, dlatego można skorzystać z gotowych preparatów z wiesiołka w postaci kapsułek z olejem, które należy zażywać zgodnie z zaleceniami producenta. Olej z wiesiołka to koszt około 30 złotych za butelkę 100 ml, dlatego warto stosować go oszczędnie. Mimo to jednak zażywanie oleju każdego dnia jest nieporównywalnie korzystniejsze pod względem finansowym niż leczenie chorób przewlekłych czy schorzeń reumatycznych, z którymi ten olej z łatwością może sobie poradzić.
Skutki uboczne stosowania oleju wiesiołkowego
Zasadniczo olej z wiesiołka jest produktem bezpiecznym, zarówno dla dorosłych w różnym wieku, jak i dla dzieci. Jednak ze względu na dość silne działanie obniżające ciśnienie nie zaleca się spożywania go w dużych ilościach osobom z niedociśnieniem, u których może on doprowadzić do skrajnego obniżenia ciśnienia, które jest stanem zagrażającym życiu. Zasadniczo nie ma potrzeby podawania oleju z wiesiołka u dzieci poniżej 12. roku życia, jako że stosuje się go głównie na dolegliwości, które z rzadka występują u młodszych dzieci. Nie ma również większych przeciwwskazań do stosowania oleju u kobiet ciężarnych czy karmiących piersią. Należy zachować, jak w przypadku każdego innego produktu spożywczego i suplementu diety ostrożność, będąc w tych szczególnych stanach, a przede wszystkim nie przekraczać wyższej dawki niż jest to zalecane do dziennego spożycia.
Stosowanie oleju z wiesiołka każdego dnia powinno wejść w nawyk każdemu z nas. Może on bardzo pozytywnie wpłynąć na nasze serce, stawy, układ hormonalny i rozrodczy. Pomoże oczyścić organizm z toksyn, wspomoże pracę organów, obniży poziom glukozy we krwi i zapobiegnie wielu poważnym chorobom cywilizacyjnym. Choć wiesiołek jest bardzo niepozorną i często niedocenianą rośliną, jego nasiona są bardzo cenne i mogą pomóc nam przetrwać trudne czasy z różnymi dolegliwościami, czy upiększyć nas. Zamiast stosować drogie kosmetyki czy suplementy diety z bardzo złożonym i nie zawsze pewnym składem, dużo lepiej jest sięgnąć po buteleczkę oleju z wiesiołka od renomowanego producenta. Z pewnością po niedługim czasie stosowania olej z tej niepozornej rośliny na stałe zagości w naszych codziennych wieczornych rytuałach pielęgnacyjnych, a także w kuchennej szafce. Stanie się nieodzownym lekiem na różne dolegliwości i wsparciem w profilaktyce wielu chorób, czy zapobieganiu utracie młodego wyglądu cery i włosów.