Olej z orzechów włoskich jest bardzo dobrym tłuszczem roślinnym, pozyskiwanym z najpopularniejszego również w Polsce orzecha. Orzech włoski jest powszechnie uprawianym w naszym kraju drzewem, z którego pozyskuje się charakterystyczne orzechy z pofałdowanym miąższem w twardej łupinie. Olej z tych orzechów jest produktem delikatesowym, więc stosunkowo rzadko ląduje na naszych stołach. A szkoda, bo ma naprawdę wiele cennych właściwości, a przede wszystkim doskonały smak i aromat, dzięki któremu można wydobyć z przyrządzanych potraw jeszcze więcej. A zupełnie przy okazji – dodać sobie zdrowia, urody i siły!
Właściwości oleju z orzechów włoskich
Olej z orzechów włoskich ma konsystencję płynną, jest przejrzysty, bez widocznych osadów. Ma barwę miodową i charakterystyczny orzechowy aromat. Nadaje się wyłącznie do spożywania na zimno, zarówno na surowo, jak i jako dodatek do potraw – sałatek, kanapek, zup, kasz i innych. Jest prawdziwym bogactwem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które w naszej diecie powinny przeważać nad nasyconymi, czyli zwierzęcymi. Jest to olej dość kaloryczny, dlatego spożywać należy go w umiarkowanych ilościach.
Zawiera duże ilości witamin: E, A, K oraz witamin z grupy B. To produkt, który świetnie nadaje się do utrwalania wyrobów drewnianych – niegdyś stosowany był nawet przez artystów malarzy w malarstwie olejnym, choć obecnie nie stosuje się go w tym celu tak często. Należy jednak pamiętać, że orzech włoski ma silne właściwości alergizujące. Należy unikać jego serwowania osobom skłonnym do alergii, a także uczulonym na orzechy. Olej ten należy w kuchni wykorzystywać wyłącznie na zimno, ponieważ po podgrzaniu traci swoje właściwości, a także staje się gorzki. Przechowywać go należy w butelce z ciemnego szkła w temperaturze pokojowej, po otwarciu nie dłużej niż 3 miesiące.
Zastosowanie oleju z orzecha włoskiego
Najczęstszym sposobem zastosowania oleju z orzechów włoskich jest sztuka kulinarna. Stosuje się go głównie do potraw nowoczesnych, wyszukanych, wymagających podkreślenia jakiejś charakterystycznej nuty smakowej. Doskonale działa również jako suplement diety, szczególnie gdy zdecydujemy się spożywać go regularnie w niewielkich ilościach. W kuchni najlepiej stosować go jako dodatek do sałatek – świetnie komponuje się w szczególności z dodatkiem serów pleśniowych i owoców egzotycznych, podkreślając ich niezwykłe bogactwo smaków.
Olej ten można wykorzystać również jako tłuszczowy dodatek do kasz i ryżów, dzięki czemu można nadać im charakterystyczny orzechowy posmak. Wykorzystuje się olej z orzecha włoskiego również w celach pielęgnacyjnych. Doskonale natłuszcza twarz, odżywia ją, odbudowuje barierę ochronną naskórka, a także ma lekkie działanie antyseptyczne. Można również wykorzystać go do olejowania włosów czy regeneracji płytki paznokcia, wmasowując kroplę olejku w macierz paznokcia lub w skórę głowy.
Na twarz
Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju tłoczonym z orzechów włoskich pomagają odbudowywać naturalną barierę ochronną naskórka. Tym samym zabezpieczają go przed wysychaniem i negatywnym wpływem środowiska, w tym również przed promieniami UV. Dzięki właściwościom antyseptycznym i natłuszczającym, olej z orzechów włoskich może być wykorzystywany wspomagająco w terapii łuszczycy.
Dodatkowo chroni skórę przed starzeniem dzięki wysokiej zawartości witamin o charakterze przeciwutleniającym. Aby skorzystać z interesujących właściwości pielęgnujących oleju z orzechów włoskich, warto zakupić butelkę takiego oleju z uprawy ekologicznej od sprawdzonego producenta. W celu poprawy kondycji swojej skóry, należy regularnie wmasowywać kilka kropli olejku w umytą i oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu kolistymi ruchami i pozostawić na noc do wchłonięcia. Oprócz właściwości pielęgnujących, olej z orzechów włoskich pozostawia także przyjemny subtelny aromat orzechów.
Na włosy
Olej z orzecha włoskiego można stosować również na włosy. Jest to bardzo prosty i skuteczny od pierwszego użycia rytuał pielęgnacyjny, który warto wdrożyć przy codziennej higienie włosów. W celu uzyskania optymalnych efektów, wystarczy olejowanie włosów raz w tygodniu, tuż przed umyciem. Na suche włosy nakłada się kilka kropli oleju i dokładnie wciera na całej długości, a także wmasowuje w skórę głowy i pozostawia owinięte folią spożywczą na kilkanaście minut. Po dokładnym umyciu i osuszeniu włosów, stają się one jedwabiście miękkie, błyszczące i łatwiej się rozczesują. Przy regularnym olejowaniu można zaobserwować efekt wyraźnie lepiej rosnących, mocniejszych i mniej rozdwajających się włosów. Podobne rezultaty można uzyskać wcierając kroplę olejku w macierz i płytkę paznokcia – staje się on wtedy mocniejszy i lepiej odżywiony.
Na pasożyty
Orzech jest rośliną bardzo odporną na wszelkie grzyby, bakterie i pasożyty, dzięki temu, iż produkuje naturalne herbicydy – związki działające na nie toksycznie. Dzięki temu regularne spożywanie oleju z orzechów włoskich jest bardzo dobrym sposobem na pozbycie się pasożytów ludzkich w naturalny i bezpieczny sposób. Ich eliminacja z przewodu pokarmowego jest bardzo uciążliwa, dlatego warto sięgać po najskuteczniejsze środki – takie, w które sama natura wyposażyła rośliny takie jak orzech włoski, który doskonale radzi sobie z nimi w przyrodzie. Działa również przeczyszczająco, dzięki czemu wspomaga odchudzanie i przyspiesza przemianę materii.
Jak stosować olej?
W celach leczniczych olej z orzechów włoskich należy spożywać regularnie, każdego dnia – bezpośrednio na łyżce, czy też jako dodatek do potraw. Należy go stosować na zimno, bez podgrzewania i używać wyłącznie świeżego oleju, odpowiednio przechowywanego. W celach pielęgnacyjnych na włosy – należy kilka kropel oleju z orzechów włoskich wmasować w skórę głowy oraz nanieść na całe suche włosy i przytrzymać tak kilkanaście minut do wchłonięcia, a następnie dokładnie umyć i rozczesać włosy. W celu wzmocnienia paznokci, należy jego kilka kropel wmasować delikatnie w płytkę paznokcia oraz skórki dookoła i ten rytuał powtarzać każdego dnia, aż do uzyskania wyraźnych efektów mocniejszych, mniej łamliwych paznokci. Taki olej można również wykorzystać do utrwalania drewna, na przykład ram do obrazów, desek do krojenia. Dzięki temu drewno uzyska lepsza strukturę i będzie mniej podatne na uszkodzenia, blaknięcie czy pękanie.
Jak zrobić?
Gdy nadchodzi jesień, nasze ogrody bardzo często stają się pełne opadających dojrzałych orzechów włoskich, z którymi nie zawsze mamy co zrobić. Jest ich zbyt dużo, aby je wyrzucić i zmarnować, a także aby je zjeść na przykład jako dodatek do ciast czy muesli. Można więc spróbować domowymi sposobami wytłoczyć z nadprogramowych orzechów własny olej i dzięki temu mieć go zawsze w zapasie. Aby to zrobić, wystarczy wejść w posiadanie specjalnej domowej prasy do tłoczenia oleju. Obecnie można ją zakupić w sklepach internetowych za około 2 tysiące złotych. Jest to spory wydatek, ale zważywszy na to, ile darmowego surowca możemy zdobyć w swoim ogrodzie, i przez ile lat nie będziemy musieli kupować nie tylko oleju z orzechów włoskich, ale także innych olejów – zdecydowanie warto takie urządzenie zakupić.
Prasa rozgniata dojrzałe orzechy włoskie i wytłacza z nich wysokiej jakości, świeży i absolutnie ekologiczny olej, a pozostawia jedynie wytłoczyny, które można wykorzystać na przykład do ciast. Taki olej wytłoczony na zimno ma bardzo wysokie walory odżywcze, ponadto zawsze możemy wyprodukować go dowolną ilość – choć nie warto robić go „na zapas”, ponieważ brak profesjonalnego sprzętu i naczyń do jego butelkowania spowoduje, że taki olej szybko zjełczeje. Dobrym sposobem jest rytuał tłoczenia oleju z orzechów włoskich lub innych ziaren raz na kilka tygodni, gdy zaczyna się kończyć, i butelkowanie go w niewielkich butelkach po 100 czy 250 ml z ciemnego szkła. Oczywiście istnieją również inne sposoby domowe tłoczenia oleju poprzez jego miażdżenie, wyciskanie i przesączanie – są one jednak mało wydajne i bardzo uciążliwe, a także męczące fizycznie.
Zdecydowanie, dla odżywiania się na jak najwyższym poziomie i pełnej świadomości tego, co się spożywa, warto zainwestować w prasę do tłoczenia oleju i pozyskiwać go samodzielnie – w krótkim czasie i bez wysiłku. Podobny rezultat można otrzymać wykorzystując wysokiej klasy wyciskarkę wolnoobrotową do soków. Tego rodzaju sprzęt jest jednak przystosowany do obróbki owoców, zatem powinna to być wyciskarka z najwyższej półki, aby mogła podołać tłoczeniu oleju z twardych orzechów włoskich.
Przepisy z olejem orzechowym
Olej z orzechów włoskich świetnie nadaje się w celach kulinarnych do polewania sałat i tworzenia z niego dressingów. Świetnie komponuje się z serami pleśniowymi, dlatego dobrym pomysłem będzie stosowanie do sałat z serem pleśniowym delikatnego dressingu ze świeżego oleju z orzecha włoskiego – nawet bez jakichkolwiek innych dodatków smakowych czy ziół. Dowolną sałatę (lodową, rzymską, roszponkę) należy opłukać i porwać na strzępy, dodać odrobinę rukoli i pokrojoną w kawałki gorgonzolę. Świeżą gruszkę pokroić w ćwiartki i skarmelizować na złoto w cukrze na patelni, dodać do sałaty. Całość polewamy świeżym olejem z orzechów włoskich. Taka wykwintna słodko-wytrawna sałata z pewnością zachwyci wielu gości, a jest prosta, szybka i bardzo efektowna.
Zupa-krem z pora z olejem z orzechów włoskich: bardzo lekka, smaczna i delikatna zupa, idealna na przystawkę. Pora, pietruszkę i ziemniaki obrać i pokroić na kawałki, przesmażyć na oliwie, zalać wodą oraz winem białym wytrawnym, następnie dodać śmietankę 12% i zmiksować na krem. Podawać polewając olejem z orzechów włoskich, który nada zupie specyficznego aromatu i doskonale skomponuje się ze smakiem białych warzyw.
Stosując olej z orzechów włoskich jako maseczkę na włosy, warto rozmieszać żółtko jaja z łyżką oleju i kilkoma kroplami soku z cytryny. Taki miks witamin i składników odżywczych nałożony na włosy i pozostawiony na około godzinę nie wygląda z początku zbyt efektownie, za to po dokładnym wymyciu włosów będą one od razu o wiele bardziej miękkie, jedwabiste, łatwiejsze w rozczesywaniu.
Łącząc olej z orzechów włoskich z kilkoma kroplami olejków eterycznych o ulubionym, odprężającym zapachu, możemy uzyskać wspaniały olejek do masażu i wykorzystać go na przykład do relaksującego masażu ciała swojego czy partnera podczas romantycznego wieczoru. Taki zabieg nie tylko zregeneruje obolałe mięśnie i doda siły, ale również nada naszym ciałom pięknego zapachu i ukoi zmysły, a także sprawi, że skóra stanie się bardziej miękka i odżywiona.
Dawkowanie oleju z orzechów włoskich
Olej z orzechów włoskich jest produktem o właściwościach silnie alergizujących. Jest bezpieczny dla osób, które nie mają uczulenia na orzechy, jednak nie powinny go stosować doustnie ani zewnętrznie osoby, które mają skłonności do alergii, a także alergicy. Pozostałe osoby mogą swobodnie spożywać ów olej – również dzieci i osoby starsze. Można go spożywać w celach leczniczych lub profilaktycznych nawet każdego dnia, bez konieczności robienia sobie przerw w jego używaniu.
W celach profilaktycznych zaleca się spożywanie oleju w ilości 1-2 łyżeczek dziennie, natomiast leczniczo nawet 3 łyżeczki dziennie, najlepiej przed posiłkiem. Dla urody natomiast nanosząc olej na skórę lub włosy, wystarczy tylko tyle oleju, aby dać swobodny poślizg i stworzyć na powierzchni skóry albo włosów delikatny film. Dzięki temu olej będzie miał szansę dokładnie wchłonąć się i zadziałać, nie sprawi natomiast, że włosy będą przetłuszczone i zbyt ciężkie, trudne do domycia, a nadmiar oleju na skórze nie będzie pozwalał normalnie funkcjonować.