Olej lniany jest tłuszczem roślinnym pozyskiwanym z nasion lnu – popularnego siemienia lnianego. Jest bardzo specyficznym olejem o bardzo delikatnej, jedwabistej konsystencji, doskonałym zarówno jako suplement diety, smaczny i pożywny środek spożywczy, jak i preparat do pielęgnacji skóry, włosów czy paznokci. Znajduje wiele zastosowań, jest bardzo powszechnie dostępny i zdecydowanie warto mieć go w swoim domu. To prawdziwe bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin oraz błonnika. Jego obecność w kuchni oraz łazience może znacząco poprawić jakość naszego zdrowia oraz mieć wpływ na poprawę urody.
Właściwości oleju lnianego
Olej lniany ma konsystencję płynną, jest koloru słomkowego, klarowny. Na dnie butelki może wytrącać się delikatny osad w postaci kłaczków, który jest zjawiskiem naturalnym i nie ma wpływu na jakość produktu. Jest to olej bardzo śliski, po rozsmarowaniu niewielkiej kropli na skórze jest w stanie natłuścić jej dużą powierzchnię. To właśnie delikatna struktura oleju lnianego jest bardzo pożądana przez konsumentów i chętnie wykorzystywana przez przemysł kosmetyczny do tworzenia kosmetyków pielęgnacyjnych.
Skład
W skład czystego oleju lnianego wchodzą przede wszystkim wielonienasycone kwasy tłuszczowe: kwas linolenowy i alfa-linolenowy. To one w szczególności odpowiadają za niezwykłe właściwości tego tłuszczu. Oprócz tego olej lniany jest prawdziwą skarbnicą witaminy E – naturalnego przeciwutleniacza, który walczy z wolnymi rodnikami, tym samym hamując procesy starzenia i zapobiegając wytwarzaniu kolejnych wolnych rodników. Jedną z największych zalet oleju lnianego jest bardzo wysoka zawartość błonnika – nierozpuszczalnego w wodzie wielocukru, który ma duży wpływ na właściwą pracę jelit.
Kalorie
Olej lniany jest jak każdy tłuszcz bardzo kaloryczny, stąd też zaleca się spożywanie go w umiarkowanych ilościach. W stu gramach oleju znajduje się aż 884 kalorie – tyle, ile daje porządny obiad! Osoby będące na diecie mogą jednak odetchnąć z ulgą – jest to produkt bardzo zalecany na wszelkich dietach redukcyjnych. Nie należy go spożywać w dużych ilościach, a kalorie, które się przyjmuje są jak najbardziej korzystne dla procesu odchudzania.
Omega-3
Kwasy nienasycone omega-3 są bardzo ważnymi składnikami naszej diety. Wspomagają funkcje nerwowe, tworząc osłonki mielinowe dla synaps, a tym samym usprawniają pracę naszego mózgu i ośrodkowego układu nerwowego. Dzięki kwasom omega-3 zawartym w oleju lnianym, codzienna dieta z jego użyciem pozwala wzmocnić naszą koncentrację, zdolność zapamiętywania, poprawia zdolności do nauki. To przydatna informacja dla osób, które poszukują idealnego środka do wspomagania swojego mózgu w okresie sesji egzaminacyjnej czy trudnych dni w pracy zawodowej. Kwasy omega-3 zawarte w lnianym oleju pozwalają również utrzymać właściwą gospodarkę hormonalną, lipidową naskórka, a także przyczyniają się do lepszego funkcjonowania układu krwionośnego.
Zastosowanie oleju z lnu
Olej lniany w codziennym użyciu może przynieść bardzo wiele korzyści, oczywiście pod warunkiem, że stosuje się go regularnie – zarówno doustnie, jak i zewnętrznie. Stosowany zewnętrznie ma niemal ekspresowe działanie – już po pierwszym użyciu można zaobserwować dobre efekty z jego stosowania. Spożywany doustnie również działa bardzo szybko, na przykład regulując trawienie. Olej z lnu jest szczególnie polecany osobom zmagającym się z nadciśnieniem i chorobą wieńcową. Bardzo skutecznie obniża poziom cholesterolu „złego” czyli frakcji LDL, a podwyższa „dobry” cholesterol HDL.
Na włosy
Olejowanie włosów olejem lnianym mniej więcej raz w tygodniu pomaga zachować ich elastyczność, sprężystość i odbudowuje ich strukturę. Olej jest bardzo delikatny i jedwabisty – nie przeciąża włosów, łatwo się po nich rozprowadza i nadaje im natychmiastowa miękkość. Należy go jednak dokładnie wymyć i spłukać po olejowaniu. Olej z lnu chroni włosy przed szkodliwym wpływem promieniowania UV, a także przed wysuszaniem. Ułatwia rozczesywanie, dzięki czemu chroni też przed uszkodzeniami mechanicznymi. W delikatny sposób pielęgnuje włosy – wygładza puszące się i podkreśla skręt fal i loków u osób z kręconymi włosami.
Do twarzy
Już po pierwszym wmasowaniu kilku kropli oleju lnianego w skórę twarzy można zaobserwować, że jest ona dużo bardziej gładka, miękka i przyjemna w dotyku. Olejem lnianym można wzbogacać swoje kremy i balsamy, a także domowe maseczki do twarzy z dodatkiem innych składników. Olej lniany nie zatyka porów, bardzo szybko się wchłania i pozostawia na skórze delikatny film, który nabłyszcza skórę nadając jej promiennego wyglądu. Świetnie rozprawia się z drobnymi niedoskonałościami skóry, takimi jak egzema, przesuszenia, drobne podrażnienia.
Na odchudzanie
Ze względu na wysoką zawartość błonnika,olej lniany polecany jest osobom odchudzającym się. Jest świetnym dodatkiem tłuszczowym do sałatek – dzięki niemu posiłki stają się bardziej sycące, a jednocześnie lekkie. Olej ten ma właściwości regulujące prace przewodu pokarmowego – stymuluje ruchy robaczkowe, czym przyspiesza wydalanie niestrawionych resztek pokarmu. Podwyższa stężenie dobrego cholesterolu we krwi, a obniża stężenie złego cholesterolu, jest więc bezpiecznym tłuszczem dla osób z nadwagą, borykających się z zagrożeniem miażdżycą. Olej lniany ma również właściwości wspomagające odchudzanie, dzięki zdolności do ograniczania odkładania się tłuszczu.
Na zaparcia
Zaparcia najczęściej spowodowane są niewłaściwą dietą, która z biegiem czasu powoduje znaczne spowolnienie pracy jelit. Wysoka zawartość błonnika w oleju lnianym pomoże usprawnić pracę jelit i rozluźni treść pokarmową, ułatwiając jej poślizg i wypróżnianie. Jest to najpopularniejszy domowy środek na zaparcia, który zawsze warto trzymać w kuchennej szafce i w razie potrzeby zażywać bezpośrednio łyżkę przed posiłkiem lub dodawać do sałatek, zup, kanapek i innych potraw.
Na trądzik
Oleje roślinne, takie jak olej lniany, są bardzo dobrymi środkami łagodzącymi podrażnienia. Działają lekko antyseptycznie na skórę, dzięki czemu stosowanie oleju lnianego w przypadku trądziku jest bardzo skuteczne. Lekka konsystencja oleju nie zatyka porów, umożliwia swobodne oddychanie skóry, a jednocześnie wnika w naskórek, łagodzi obecne już podrażnienia i działa ochronnie, zapobiegając kolejnym. Stosując olej z lnu na trądzik warto pamiętać, że należy go nakładać w niewielkich ilościach na dokładnie umytą, oczyszczoną i osuszoną skórę twarzy i bardzo przestrzegać higieny twarzy przez cały okres kuracji olejem lnianym. Już po kilku tygodniach regularnego stosowania można zaobserwować wyraźne zmniejszenie nasilenia trądziku i zdecydowanie rzadsze występowanie kolejnych zmian trądzikowych.
Na zmarszczki
Zmarszczki na twarzy powodowane są przez wolne rodniki o właściwościach degeneracyjnych (uszkadzających) na komórki. Jest wiele czynników, które mają wpływ na „podkręcanie” pracy wolnych rodników, takich jak niewłaściwa pielęgnacja, nadmierne opalanie, geny. Jest za to tylko jeden skuteczny sposób na hamowanie ich aktywności – przeciwutleniacze. Zawarte są one między innymi w oleju lnianym, bogatym w witaminę E – naturalny przeciwutleniacz. Witamina E skutecznie hamuje procesy starzenia się komórek skóry, tym samym zapobiegając powstawaniu zmarszczek. Co więcej, chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, a także natłuszcza ją i zapobiega jej wysuszeniu. Dzięki temu skóra jest mniej podatna na powstawanie nowych zmarszczek.
Na torbiele jajników
Czy olej może zapobiegać lub nawet leczyć „kobiece sprawy”? Okazuje się, że tak – olej lniany reguluje gospodarkę hormonalną, stymulując wytwarzanie estrogenów. Dzięki tym hormonom cykle menstruacyjne stają się regularne, miesiączki mają odpowiednie natężenie, a tym samym istnieje dużo mniejsze ryzyko powstawania torbieli na jajnikach. Co więcej, osoby, które już mają pierwsze zmiany torbielowe na jajnikach, nie powinny wpadać w panikę. Bardzo często wystarczy tylko odpowiednia dieta stymulująca układ hormonalny do pracy, bogata w olej lniany, by już po kilku tygodniach torbiele zmniejszyły się, a nawet całkowicie ustąpiły, dając kobiecie szanse na to, by mogła jeszcze zostać matką.
Jak stosować oleju z nasion lnu?
Wykorzystując pielęgnacyjne właściwości oleju lnianego, można stosować raz w tygodniu olejowanie włosów – wetrzeć porcję oleju w suche włosy i skórę głowy, owinąć ciepłym ręcznikiem na około godzinę i po tym umyć, spłukać i rozczesać. Przynajmniej 2-3 razy w tygodniu można stosować kilka kropli oleju na twarz, wcierając je w skórę twarzy, szyi i dekoltu na noc, tuż po umyciu i oczyszczeniu skóry. Można również minimalną ilość oleju wmasowywać w paznokcie oraz skórę wokół nich, by stała się miękka, bardziej podatna na manicure, by nie powstawały zadziory, a paznokcie były błyszczące i mocne.
Każdego dnia warto stosować olej lniany w swojej diecie, ponieważ daje on szereg dobroczynnych właściwości. Dla osób, które nie preferują oleju lnianego jako dodatku smakowego do potraw, zaleca się picie go na czczo każdego ranka lub nawet ssanie oleju. Ssanie oleju jest bardzo prostym i ciekawym sposobem na oczyszczenie organizmu z toksyn i wchłonięcie wszystkich jego dobroczynnych właściwości. Polega ono na wzięciu łyka oleju do ust i wykonywaniu językiem ruchu ssania. Pobudza to krążenie krwi i ułatwia przenikanie cennych właściwości oleju do krwi, a toksyn z krwi do oleju. Taki zabieg pozwala oczyścić organizm z toksyn, zapobiega zapaleniu dziąseł, wspomaga gojenie się ran, a nawet delikatnie wybiela i wzmacnia zęby. Jama ustna jest bardzo silnie ukrwiona, toteż jest to rzeczywiście dobry, znany od lat sposób na to, by wykorzystać wszelkie dobroczynne właściwości oleju. Taki „wyssany” olej należy wypluć, ponieważ jest on już praktycznie bezwartościowy. Picie oleju lnianego na czczo pobudza przemianę materii i wydzielanie żółci, przez co pierwszy tego dnia posiłek jest dużo efektywniej trawiony.
Efekty stosowania
Pierwszym zauważalnym efektem spożywania oleju lnianego będzie z pewnością przyspieszenie przemiany materii. Bardzo szybko usuwa on zaparcia i prowokuje wypróżnianie. Kolejne efekty, takie jak zwalczanie trądziku, ustabilizowanie poziomu cholesterolu we krwi, czy chudnięcie, będzie można zaobserwować w połączeniu z racjonalnym żywieniem już po około 3-4 tygodniach. Olej lniany nie daje spektakularnych efektów leczniczych, jednak doskonale wspomaga profilaktykę miażdżycy i chorób wieńcowych, czy też odchudzanie. Wyniki badań poprawiają się, a pacjent czuje się lepiej. Stosując olej lniany na włosy, skórę czy paznokcie efekty stosowania można zaobserwować tuż po aplikacji – stają się bardziej miękkie, gładkie, błyszczące, a efekt utrzymuje się nawet po kąpieli. Przy regularnym stosowaniu oleju, można zaobserwować wyraźną poprawę stanu skóry, włosów i paznokci po około miesiącu.
Dawkowanie oleju lnianego
Dla osiągnięcia efektów leczniczych, to jest dla regulacji hormonów, do odchudzania, poprawy stanu układu krwionośnego, dobrym sposobem dawkowania jest maksymalnie 2 łyżki stołowe dziennie oleju lnianego. W przypadku zażywania go w celach profilaktycznych – do utrzymania dobrego stanu układu nerwowego, układu krążenia, zdrowej sylwetki i pięknej cery, a przede wszystkim na zaparcia – wystarczą 2 łyżeczki dziennie tego oleju. Należy pamiętać o tym, aby nie stosować więcej niż 2 łyżki stołowe oleju lnianego. Ta ostrożność wynika z silnych właściwości przeczyszczających produktu. W przypadku stosowania codziennej diety z dużą ilością warzyw i owoców bogatych w błonnik oraz ziaren zbóż, olej lniany należy zażywać jedynie jako dodatek do sałatek w niewielkich ilościach. Nadmiar błonnika w diecie może nie tylko nie pomóc, ale wręcz zaszkodzić jelitom i rozregulować ich pracę.
Przechowywanie oleju z siemienia lnianego
Olej lniany należy przechowywać w temperaturze pokojowej, w zacienionym miejscu bez dostępu światła słonecznego – najlepiej w suchej szafce kuchennej. Nie należy go przechowywać w lodówce, gdyż niska temperatura powoduje zestalanie się tłuszczu i utratę jego płynnej konsystencji. Olej z nasion lnu sprzedawany jest zazwyczaj w butelkach z ciemnego szkła, które dodatkowo chronią jego zawartość przed szkodliwym wpływem promieniowania UV – nie należy więc przelewać go do innych pojemników i butelek plastikowych, czy też z jasnego szkła. Prawidłowo przechowywany olej, również ten nieotwarty, może wytrącać na dnie biały osad w postaci kłaczków. Jest to zjawisko zupełnie naturalne, w niczym nie przeszkadzające w spożyciu i nie szkodzące jego jakości, a także nie wpływające na jego walory smakowe ani zapachowe.
Skutki uboczne i przeciwwskazania
Olej lniany jest produktem całkowicie naturalnym, bezpiecznym i dobrym do stosowania zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych w różnym wieku i w różnych stanach. Jak w przypadku każdego produktu spożywczego, nie należy jednak przesadzać z jego spożyciem. Nie jest też zupełnie bezpieczny dla niektórych osób. Ze względu na wysoką zawartość błonnika nie jest wskazany dla osób stosujących dietę ubogoresztkową, czyli z minimalną zawartością tego składnika. Nie powinny stosować oleju lnianego osoby po wszelkich zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy brzusznej ze względu na pobudzanie ruchów robaczkowych, które w tym stanie nie są wskazane. Nie powinny go stosować osoby po resekcji jelita cienkiego, a także osoby skarżące się na chroniczne biegunki i rozwolnienia, gdyż nadmiar błonnika może pogarszać ich stan. Osoby chore na zapalenie pęcherzyka żółciowego oraz trzustki także powinny unikać picia czy ssania oleju lnianego, gdyż wzmaga on produkcję żółci i może powodować zaostrzenia choroby. W przypadku kobiet ciężarnych również lepiej unikać stosowania oleju lnianego regularnie, lub skonsultować jego spożywanie z lekarzem. Kwestie wpływu różnych składników na płód nie zostały do końca przebadane, jednak w przypadku oleju lnianego, który stymuluje gospodarkę hormonalną, lepiej jest nie nadużywać go.
Przepisy
Ciekawym sposobem wykorzystania oleju lnianego jest odżywczy koktajl. Wystarczy do niego banan, płatki quinoa, mleko migdałowe, białko konopne, a także płatki migdałów i oczywiście olej lniany. Wszystkie składniki miksujemy blenderem, następnie dekorujemy listkami świeżej mięty i sączymy przez słomkę – taki słodki, delikatny koktajl doskonale orzeźwia, dodaje siły i jest świetny jako przekąska w pracy lub szybkie drugie śniadanie czy podwieczorek.
Jako dodatek do maseczki do włosów domowej roboty, olej lniany sprawdzi się wyśmienicie. Wystarczy połączyć ze sobą żółtko jaja z olejem z lnu, dokładnie wymieszać, ewentualnie dodać kilka kropel soku ze świeżej cytryny i nałożyć na całą długość włosów. Taka maseczka jest pełna witamin i pozwala szybko oraz skutecznie odżywić włosy.
Jeśli do tej pory w Twojej kuchennej szafce nie gościł olej lniany, to najwyższy czas, byś wreszcie się w niego zaopatrzył – dla siebie i dla całej rodziny! Kupuj tylko oleje w dobrych sklepach od ekologicznych producentów, których jakość jest potwierdzona certyfikatem.