Reguluje pracę układu pokarmowego w bezpieczny, delikatny sposób – siemię lniane (Semen lini) to całkowicie naturalny, prozdrowotny produkt w postaci nasion lnu zwyczajnego, który już od wieków obecny jest w apteczce natury. Poza poprawą trawienia może być ono stosowane także w wielu innych dolegliwościach – redukuje poziom złego cholesterolu LDL i cukru we krwi, zmniejsza suchy kaszel, a także zalecane jest w profilaktyce nowotworowej. Jakie są najważniejsze właściwości siemienia lnianego? W jaki sposób można je stosować?
Właściwości i działanie
Siemię lniane to niewielkie nasiona lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum L.), które określane są tym terminem wtedy, gdy stosowane są jako środek zielarski w medycynie naturalnej. Nasiona te są płaskie, mają około 2-3 mm długości, są barwy brązowawej. Są nasionami oleistymi, czyli można tłoczyć z nich olej.
Nasiona lnu można kupić w postaci całej lub jako zmielone. Zazwyczaj nie mają smaku, ale po zmieleniu mogą mieć lekko gorzkawy posmak. Po namoczeniu całych lub rozdrobnionych nasion lnu powstaje napar cechujący się wysoką ilością śluzów, a także innych wartościowych składników odżywczych.
Skład
Błonnik – inaczej włókno pokarmowe, to naturalny produkt pomagający w regulacji pracy układu pokarmowego, ten w siemieniu jest zarówno rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny. Jedna łyżka dostarcza około 3 g błonnika.
Lignany – zaliczane do fitoestrogenów, czyli hormonów roślinnych, wykazują silne działanie przeciwutleniające, a także regulują działanie układu hormonalnego.
Kwasy tłuszczowe, w tym nienasycony kwas tłuszczowy (NNKT) Omega-3 ALA, czyli alfa liponowy – wartościowy składnik zdrowej diety, który wspomaga działanie układu krążenia.
Aminokwasy – w tym między innymi leucyna, lizyna, tryptofan oraz fenyloalanina.
Roślinne substancje śluzowe – odpowiedzialne są za lepką, śluzowatą konsystencję nasion lnu po ich zamoczeniu.
Witaminy i minerały – w siemieniu z lnu znajdują się witaminy z grupy B – witamina B1 (tiamina), witamina B2 (ryboflawina), witamina B3 (niacyna), witamina B6, witamina B12, kwas pantotenowy, kwas foliowy, witamina E, witamina K, a także składniki mineralne jak wapń, magnez, żelazo, cynk, fosfor, potas, sód.
Ze względu na swoje wyjątkowe składniki odżywcze produkt ten jest używany w leczeniu oraz profilaktyce wielu dolegliwości. Kiedy warto go stosować?
Działanie
Układ pokarmowy
Ze względu na zawartość błonnika oraz substancji śluzowych siemię lniane wykazuje działanie osłonowe oraz łagodzące na układ pokarmowy. Pomaga przy nieżycie żołądka, zaparciach oraz biegunkach, poprawiając perystaltykę jelit. Przynosi dobre rezultaty przy schorzeniu Leśniowskiego-Crohna, redukując stany zapalne. Zmniejsza nadkwasotę, przyspiesza oczyszczanie jelit ze złogów, pomaga w formowaniu prawidłowych mas kałowych, wspiera mikroflorę jelitową.
Dodatkowo, reguluje poziom cukru we krwi, dlatego jego spożycie zalecane jest u osób z cukrzycą. Stosowanie siemienia lnianego polecane jest też osobom odchudzającym się, ponieważ pozwala na uzyskanie szybszego uczucia sytości.
Układ krążenia i serce
Systematyczne stosowanie siemienia z lnu pozwala na zredukowanie ilości złego cholesterolu, czyli LDL, który przyczynia się do powstawania miażdżycy. Zawartość kwasów Omega-3 oraz lignanów pozytywnie wpływa na serce.
Układ oddechowy
Ze względu na zawartość śluzów siemię pokrywa gardło, krtań i struny głosowe ochronną warstwą i poprawia wilgotność śluzówek, dlatego zmniejsza suchy kaszel. Stosowane jest też przez lektorów, śpiewaków.
Układ hormonalny
Dodatkowo, siemię lniane może być używane jako element profilaktyki nowotworowej ze względu na wysoką zawartość fitoestrogenów, które mają właściwości przeciwutleniające. Przynosi dobre efekty profilaktyczne zwłaszcza w przypadku nowotworów prostaty, piersi oraz jajnika.
Przeciwwskazania i skutki uboczne
Siemię jest uznawane za bezpieczny produkt, który może być stosowany przy wystąpieniu różnych dolegliwości. Nie powinny jednak spożywać go osoby z określonymi dolegliwościami. Nie jest on polecany przy bardzo silnych zaparciach, a także u kobiet w ciąży i karmiących piersią, ponieważ nie poznano do końca jego działania na płód.
Stosowanie zbyt dużych ilości siemienia może powodować pojawienie się niekorzystnych skutków ubocznych, dlatego zalecane jest przestrzeganie rekomendowanej dziennej dawki.
Skutki uboczne stosowania siemienia z lnu:
- biegunki
- wzdęcia
- zaparcia
- bóle brzucha
Jak przygotować?
Przygotowanie siemienia lnianego jest bardzo poste. Można stosować zarówno całe nasiona, jak również nasiona zmielone, które po zalaniu wodą tworzą prozdrowotny napar.
W przypadku przygotowywania naparu z nasion zmielonych zaleca się samodzielne mielenie całych nasion, na przykład w młynku do kawy, ponieważ wtedy zachowują one najwięcej wartościowych składników. Dlatego też siemię sprzedawane jako mielone może zawierać mniej cennych kwasów Omega, które ulegają szybkiemu utlenieniu.
Poza wewnętrznym stosowaniem siemienia jego napar może być używany także do pielęgnacji włosów – skutecznie nawilża i odżywia zniszczone, suche kosmyki.
Jak pić?
Napar z siemienia lnianego należy pić codziennie, w małych łykach w ciągu całego dnia. Napar z siemienia lnianego można pić z całymi nasionami albo bez nich. Przecedzenie naparu zaleca się osobom z dolegliwościami żołądka i jelit, by uniknąć nadmiernego podrażnienia układu pokarmowego.
Maksymalna dzienna dawka to 50 g dziennie. Jedna łyżka stołowa zawiera około 7 g siemienia z lnu.
Przepisy
Przepis na napar z siemienia lnianego:
- 3 łyżki siemienia lnianego
- 1 szklanka ciepłej wody
Przygotowany napar odstawić na minimum godzinę, a potem pić razem z nasionami lub po przecedzeniu. Do smaku można dodać soku z cytryny, miodu.
Siemię lniane jako dodatek do potraw:
- 1 łyżka siemienia lnianego
- 3 łyżki ciepłej wody
Sprawdza się do koktajli, owsianek, jogurtów, sałatek. Weganie stosują taką mieszankę jako zamiennik jajka, ponieważ dobrze wiąże produkty w mieszaninach, na przykład ciastach.
Cena
Siemię lniane jest niedrogim produktem. Za opakowanie 400 g należy zapłacić około 4-6 złotych, za 1 kg – około 6-10 złotych.
Produkt można zakupić przede wszystkim w sklepach ze zdrową żywnością, lecz również jest on dostępny w marketach.
Podsumowując, siemię z lnu jest prozdrowotnym produktem polecanym przede wszystkim przy dolegliwościach układy pokarmowego. Zmniejsza nieprzyjemne objawy, w tym zaparcia, biegunki. Także pomaga w odchudzaniu, reguluje poziom cholesterolu i cukru we krwi oraz posiada działanie przeciwnowotworowe.