Imbir to świetnie znana przyprawa, bez której wiele osób nie wyobraża sobie przyrządzania potraw. Warto wspomnieć, że znajduje on zastosowanie również w medycynie niekonwencjonalnej. Wynika to z faktu, że posiada on wiele związków pozytywnie oddziałujących na organizm. Regularnie spożywany imbir może usprawnić pracę narządów wewnętrznych, a także zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia wielu chorób. Na uwagę zasługuje fakt, że często sięgają po niego osoby, które posiadają chorobę lokomocyjną. Imbir może złagodzić uciążliwe dolegliwości.
Właściwości
Imbir, a dokładniej jego korzeń posiada w swoim składzie wiele drogocennych związków, które dobroczynnie oddziałują na zdrowie. Wspomniane substancje działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie oraz przeciwwirusowo. Wzmacniają organizm w sposób kompleksowy, co przekłada się na lepsze samopoczucie. Stanowi znakomite wsparcie podczas leczenia przeziębienia, czy też grypy. Właściwości imbiru są następstwem jego unikatowego składu, gdzie znajdziemy m.in.:
- kwas foliowy
- węglowodany
- witaminę E
- witaminę C
- witaminy z grupy B
- witaminę A
- witaminę K
- potas
- wapń
- fosfor
- żelazo
- żywicie
- olejki eteryczne
Imbir to przede wszystkim przyprawa wykorzystywana na szeroką skalę w kuchni. Okazuje się, że może być on również dopełnieniem balsamów, czy też kosmetyków antycellulitowych oraz modelujących ciało. To, jak będziemy z niego korzystać zależy głównie od indywidualnych upodobań oraz tego, jakie efekty chcemy osiągnąć.
Działanie i zastosowanie
Imbir wybierany jest nie tylko z uwagi na wyjątkowe walory smakowe. Omawianą przyprawę warto jest wprowadzić do codziennego menu. Oczywiście należy spożywać ją z umiarem – nadmiar nie jest wskazany w żadnym przypadku. Wiele osób sięga po gotowy produkt w formie sproszkowanej – jest to opcja wygodna, a jednocześnie ekonomiczna. Należy jednak upewnić się, że zakupiony imbir nie posiada w swoim składzie zbędnych konserwantów, czy też ulepszaczy, które osłabiają działanie produktu. Warto postawić na świeży korzeń imbiru, który można zakupić w niemal każdym sklepie z warzywami. Poniżej opisano, jak działa omawiana przyprawa, a także kiedy warto ją stosować.
- Usprawnienie metabolizmu – imbir symuluje wytwarzanie soków trawiennych oraz śliny. Usprawnia trawienie, dzięki czemu zbędne produkty przemiany materii mogą być usuwane szybciej. Ma to znaczenie dla osób odchudzających się, które pragną pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Trzeba dodać, że sprawne trawienie umożliwia również efektywną eliminację toksyn, które zakłócają pracę organizmu. Ponadto imbir może zniwelować wiele nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego m.in. wzdęcia, bóle żołądka, zgagę.
- Hamowanie apetytu – warto wiedzieć, że imbir wspomaga odchudzanie, a jednocześnie zmniejsza apetyt. Może być to zaletą dla tych, którym ciężko oprzeć się podjadaniu. Opisywana przyprawa polecana jest osobom na diecie.
- Przeciwdziałanie zakrzepicy żył – nie każdy wie, że imbir usprawnia przepływ krwi w organizmie, a tym samym przeciwdziała zakrzepicy, a także wielu innym schorzeniom. Może zmniejszyć ryzyko pojawienia się żylaków, czy też hemoroidów. Prawidłowa praca układu krwionośnego obniża także ryzyko rozwoju chorób serca oraz pojawienia się udaru, wylewu, czy też zawału.
- Obniżanie poziomu złego cholesterolu – imbir pozwala utrzymać poziom cholesterolu na prawidłowym poziomie. Ma to dobroczynny wpływ na serce. Przyprawa spożywana w odpowiednich ilościach zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się miażdżycy.
- Wsparcie podczas leczenia przeziębienia – herbata z imbirem wydaje się świetną opcją podczas leczenia infekcji gardła, czy też górnych dróg oddechowych. Woda z dodatkiem sproszkowanej przyprawy może być stosowana do płukania gardła, czy tez jamy ustnej. Eliminuje bakterie, a także zmniejsza stany zapalne.
- Doskonały wpływ na pracę mózgu – warto wiedzieć, że imbir znakomicie wpływa na pamięć oraz koncentrację. Dzięki niemu łatwiej jest zapamiętywać nowe informacje, co usatysfakcjonuje osoby intensywnie się uczące, czy też pracujące umysłowo. Dodatkowym atutem jest fakt, że związki zawarte w imbirze oddziałują także na układ nerwowy. Redukują stres oraz męczące napięcie.
- Wzrost libido – imbir już od pokoleń uznawany jest za naturalny afrodyzjak. Usprawnia on przepływ krwi do narządów płciowych, dzięki czemu łatwiej jest osiągnąć stan podniecenia seksualnego. Mężczyźni wybierają imbir w przypadku kłopotów z erekcją.
Przeciwwskazania i skutki uboczne
Imbir nie może być spożywany przez dzieci, które nie ukończyły 12 miesiąca życia. Ciężarne oraz matki karmiące piersią powinny skontaktować się z lekarzem, który oceni, czy spożywanie przyprawy jest w pełni bezpieczne. Do przeciwwskazań można zaliczyć także refluks, wrzody dwunastnicy oraz żołądka, jelito drażliwe oraz inne choroby układu pokarmowego. Do potencjalnych skutków ubocznych można zaliczyć m.in. podwyższenie ciśnienia krwi, biegunki, nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy.
Jak jeść?
Imbir można spożywać na wiele różnych sposobów, co stanowi ogromny atut. W wersji sproszkowanej można dodać go do rozmaitych dań m.in. wypieków i deserów. Kilka łyżek zmieszanych z wodą stworzy miksturę do płukania jamy ustnej oraz gardła. Wiele osób decyduje się na herbatę z imbirem, która nie tylko ma dobroczynne właściwości, ale również jest smaczna. Nie należy obierać imbiru ze skóry. Ponadto kłącza należy pokroić w bardzo cienkie plasterki. Ważne jest to, aby po zalaniu herbaty wrzątkiem pozostawić ją na około 5 minut – dopiero po tym czasie możliwe jest dodanie np. cytryny.
Uprawa
Wiele osób jest zainteresowanych uprawą imbiru w doniczce. Dzięki temu zawsze można mieć pod ręką świeżą przyprawę. Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni gatunek – nie każdy z nich jest uprawny. Ponadto należy odpowiednio przygotować sadzonkę – najlepiej zakupić już przystosowaną do zasadzenia. Imbir wymaga gleby lekko kwaśnej. Powinna być ona żyzna – dobrze jest również zastosować kompost. Doniczka z imbirem powinna znajdować się w półcieniu. Oczywiście kluczowe jest systematyczne podlewanie, jednak nie należy dopuścić do przelania.
Cena
Świeży imbir kosztuje około 30 zł za 1 kg, jednak wszystko zależy od jakości produktu. Wiadomo jest, że będzie on droższy w przypadku, gdy pochodzi z uprawy ekologicznej. Za imbir mielony należy zapłacić mniej więcej 20-40 zł za 1 kg. Podczas zakupów dobrze jest zajrzeć do sklepu ze zdrową żywnością.