Tapioka jest chętnie wybierana przez osoby posiadające wrażliwy układ pokarmowy. Znakomicie oddziałuje ona na organizm, dzięki czemu cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem zwolenników zdrowego odżywiania. Warto wiedzieć, że tapioka nie posiada smaku, co można uznać zarówno za plus, jak i minus. Atutem jest fakt, że może stanowić ona dodatek do wielu różnorodnych potraw, a wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Z pewnością warto wprowadzić ją do codziennego menu – spożywana systematycznie może nieść za sobą wiele korzyści.
Co to jest tapioka?
Wiele osób nie ma pojęcia, czym jest tapioka. To skrobia ekstrahowana z manioku, czyli rośliny, która występuje przede wszystkim w Ameryce Południowej oraz Środkowej. Jest to kasza, która przyjmuje postać niewielkich, przezroczystych kuleczek. Można znaleźć ją również w wersji zmielonej. Nie posiada zapachu, ani smaku, co zwiększa zakres zastosowań kulinarnych. Ponadto jest hipoalergiczna, a więc ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego znajduje się na bardzo niskim poziomie. Kasza z wspomnianej rośliny egzotycznej jest ceniona za swoje nieprzeciętne właściwości już od wielu pokoleń.
Właściwości
Tapioka posada wartościowy skład, gdzie można znaleźć drogocenne witaminy, minerały, a także związki odżywcze, które w sposób kompleksowy oddziałują na organizmu. Poniżej przedstawiono przybliżone wartości odżywcze (w 100g).
- Wartość energetyczna – 358 kcal
- Białko ogółem – 0.19 g
- Tłuszcz – 0.02 g
- Węglowodany – 88.69 g (w tym cukry proste 3.35)
- Błonnik – 0.9 g
- Tiamina – 0.004 mg
- Witamina B6 – 0.008 mg
- Kwas foliowy – 4 µg
- Wapń – 20 mg
- Żelazo – 1.58 mg
- Magnez – 1 mg
- Fosfor – 7 mg
- Potas – 11 mg
- Sód – 1 mg
- Cynk – 0.12 mg
- Kwasy tłuszczowe nasycone – 0.005 g
- Kwasy tłuszczowe jednonienasycone – 0.005 g
- Kwasy tłuszczowe wielonienasycone – 0.003 g
Trzeba dodać, że tapioka nie zawiera glutenu, co dla wielu osób stanowi spory plus. Skrobia oporna, czyli jeden ze składników opisywanej kaszy dobroczynnie wpływa na układ pokarmowy. Tapioka wykazuje działanie:
- usprawniające trawienie
- wzmacniające kości
- poprawiające pracę mózgu
- redukujące problemy z pamięcią
- zmniejszające ryzyko wystąpienia anemii
- obniżające ciśnienie krwi
- wspierające prawidłowy przebieg ciąży
Zastosowanie
Tapioka stosowana jest przede wszystkim w kuchni. To, gdzie dodamy omawiany produkt zależy przede wszystkim od osobistych preferencji. Doskonale sprawdza się on, jako dodatek do m.in. mięs, ryb, deserów, budyniów, ryżu, makaronów, napojów, a także wielu innych. Dlaczego tapioka powinna być spożywana regularnie? Poniżej umieszczono kilka powodów.
- Niższe ryzyko zwyrodnienia kości – tapioka posiada w swoim składzie sporą ilość składników, które zmniejszają prawdopodobieństwo zwyrodnienia kości. Działa ona wzmacniająco, co chroni przed kontuzjami, czy też złamaniami.
- Pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne – okazuje się, że tapioka znakomicie wpływa na mózg oraz pracę układu nerwowego. Może on obniżyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Usprawnia proces zapamiętywania wiedzy i nowych informacji.
- Wzmocnienie układu sercowo-naczyniowego – warto wiedzieć, że tapioka posiada również dobroczynny wpływ na serce. Usprawnia ona przepływ krwi, a jednocześnie obniża ciśnienie. Dzięki temu może ona uchronić przed zawałem, a także wieloma innymi groźnymi dolegliwościami.
- Produkcja czerwonych krwinek – tapioka posiada w swoim składzie związki, które stymulują produkcję czerwonych krwinek. Właśnie dlatego przedstawiana kasza zmniejsza ryzyko pojawienia się anemii.
- Usprawnienie pracy układu pokarmowego – kolejną zaletą jest fakt, że tapioka posiada w swoim składzie błonnik niezbędny do efektywnego trawienia. Może to obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia wzdęć, bólów żołądka, zaparć, a także wielu innych dokuczliwych dolegliwości.
- Źródło kwasu foliowego – jest on szczególnie potrzebny ciężarnym. Tapioka spożywana w tym okresie może obniżyć ryzyko pojawienia się wad wrodzonych płodu.
- Wsparcie podczas budowania masy mięśniowej – tapioka nierzadko wybierana jest przez sportowców. Wynika to z faktu, że posiada ona w swoim składzie sporą ilość łatwo przyswajalnych węglowodanów. Właśnie dlatego powinna być spożywana przede wszystkim po treningach.
Przepisy
Jak już wspomniano, tapioka nie posiada smaku i zapachu. Właśnie dlatego może ona być uzupełnieniem wielu różnorodnych posiłków. Poniżej umieszczono kilka ciekawych przepisów, które warto jest wypróbować.
Budyń z tapioki
Składniki:
- tapioka
- mleko kokosowe
- wanilia
- syrop klonowy
- czekolada
Przygotowanie:
- W garnku gotujemy mleko kokosowe. Opcjonalnie możemy wykorzystać do tego standardowe mleko, a wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Do gotującego się mleka dosypujemy tapiokę. Gotujemy pod przykryciem przez około 25 minut (drobne kuleczki) lub 45 minut (duże kuleczki).
- Podczas gotowania energicznie mieszamy budyń. Wszystko po to, aby posiadał on pożądaną konsystencję.
- Do budyniu dodajemy laskę wanilii oraz syrop klonowy.
- Gotujemy do momentu, aż ziarenka tapioki staną się przezroczyste. Do ugotowanego budyniu dodajemy kilka kostek czekolady i dynamicznie mieszamy.
Placki z tapioki
Składniki:
- tapioka granulowana
- olej
- syrop klonowy
- dowolnie wybrane owoce
Przygotowanie:
- Wsypujemy tapiokę na sitko, które następnie zanurzamy w zimnej wodzie. Po chwili wynurzamy kaszę i dokładnie odcedzamy.
- Rozgrzewamy olej na patelni. Następnie nakładamy tapiokę i formujemy z niej cienkie i małe placuszki,
- Każdy placek smażymy przez około 3-4 minuty na obie strony.
- Polewamy syropem klonowym i dodajemy ulubione kawałki owoców.
Cena
Cena tapioki jest dość zróżnicowana – warto jest postawić na produkt wysokiej jakości, który pochodzi od znanego i cenionego producenta. Za opakowanie 1 kg należy zapłacić około 18-20 zł. Oczywiście można również znaleźć tańsze produkty, jednak ich jakość często pozostawia wiele do życzenia. Podczas zakupów warto jest zajrzeć do sklepów ze zdrową żywnością.