Dieta lekkostrawna wydaje się być idealnym wyborem dla osób mających problemy trawienne. Każdego dnia spożywamy wiele produktów, które spowalniają metabolizm, wywołują wzdęcia, gazy, nudności, a nawet biegunki. Dieta lekkostrawna może okazać się skutecznym sposobem na to, aby wyeliminować uporczywe dolegliwości. Ponadto jest ona polecana po operacjach, zabiegach i przebytych chorobach (szczególnie związanych z układem pokarmowym). Ułożenie jadłospisu nie stanowi dużego wyzwania, a więc każdy powinien poradzić sobie z tym zadaniem.
Co jeść?
Dieta lekkostrawna jest uboga w dania smażone oraz tłuste, które stanowią duże obciążenie dla układu trawiennego. Oczywiście musi ona dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, gdyż są one niezbędne do normalnego funkcjonowania. Wiadomym jest, że dieta lekkostrawna musi być jednocześnie sycąca. Nie trzeba więc obawiać się spadku energii oraz sił witalnych potrzebnych do działania. Wręcz przeciwnie – właściwie przygotowany jadłospis sprawi, że już po kilku dniach będziemy czuć się lekko, a nasze samopoczucie poprawi się. Głównym celem jest to, aby wyeliminować nieprzyjemne dolegliwości trawienne, które wielu osobom zakłócają życie.
Dieta lekkostrawna jest polecana nie tylko tych, którzy cierpią na choroby ze strony układu pokarmowego, czy też wrzody żołądka. Wyeliminowanie ciężkostrawnych potraw jest polecane również po zatruciach, czy też operacjach. To również doskonała propozycja dla seniorów, których metabolizm zwykle ulega drastycznemu spowolnieniu. Dieta lekkostrawna może zostać bez większych trudności dopasowana do konkretnego przypadku, a także upodobań kulinarnych. Rekomendowane są tutaj takie produkty, jak m.in.:
- chude mięso
- drobne makarony
- produkty mleczne z niską zawartością tłuszczu
- biały ryż
- pieczywo pszenne
- niektóre warzywa i owoce
Jak już wspomniano, dieta lekkostrawna wymaga ograniczenia smażenia. Obróbka termiczna to przede wszystkim duszenie, gotowanie na parze, duszenie w folii, pieczenie, grillowanie beztłuszczowe.
Czego unikać?
Dieta lekkostrawna nie może obciążać układu pokarmowego. Jednocześnie musi ona w stu procentach pokrywać zapotrzebowanie kaloryczne oraz na składniki odżywcze. Oczywiście ogromne znacznie ma optymalne nawodnienie organizmu. Właśnie dlatego zaleca się wypijanie około 2,5 l niegazowanej wody dziennie. Dieta lekkostrawna wymaga także systematyczności w spożywaniu posiłków. Istotne jest to, aby każdego dnia jeść o zbliżonych godzinach. Zaleca się pięć posiłków dziennie spożywanych mniej więcej co 3-4 godziny. Jeśli interesuje Cię dieta lekkostrawna, to pamiętaj o tym, aby wykluczyć ze swojego codziennego menu m.in.:
- owoce zawierające pestki (m.in. truskawki, maliny)
- owoce suszone
- owoce surowe (ze skórką)
- smażone warzywa
- warzywa ze skórką
- fasola, groch, ciecierzyca
- smażone kotlety w panierce
- jajka gotowane na twardo
- wędzone i smażone sery
- tłuste mięsa
- wędzone mięsa i ryby
- ostre przyprawy
- pieczywo razowe, graham
- nabiał z dużą zawartością tłuszczu
Jadłospis
Dieta lekkostrawna powinna zostać dopasowana do osobistych preferencji. Menu każdego dnia może wyglądać zupełnie inaczej. Poniżej umieszczono przykładowe potrawy, które można ze sobą dowolnie komponować.
Śniadanie:
kanapki z chleba pszennego z chudą wędliną/ sałatka z pomidorem bez skóry/ dwa jajka gotowane na miękko/ płatki ryżowe gotowane na mleku z dodatkiem borówek/ jajecznica smażona na beztłuszczowej patelni/ zupa mleczna z zacierkami/ omlet z dwóch jajek smażony na beztłuszczowej patelni lub klarowanym maśle/ młoda fasolka szparagowa (ugotowana)
Drugie śniadanie:
pieczone jabłka/ twaróg z miodem i jogurtem naturalnym/ gruszka bez skórki/ kilka biszkoptów/ kasza manna z sokiem malinowym/ jogurt naturalny/ brzoskwinie bez skórki
Obiad:
pstrąg gotowany na parze/ gulasz wołowy z kasza jaglaną/ indyk z cukinią/ zupa krem w pieczonych warzyw i pulpecików/ kotlety marchewkowe z kaszą kuskus/ pulpety w sosie pomidorowym
Podwieczorek:
nektarynki bez skórki/ szklanka maślanki/ gotowana fasolka szparagowa polana masłem/ sok warzywny/ sucharki z mlekiem/ koktajl bananowy
Kolacja:
zupa krem z cukinii/ duszone piersi kurczaka z kaszą jaglaną/ komosa ryżowa z olejem kokosowym, cukinią i pomidorami/ szpinak duszony gotowany na wodzie z jajkiem/ krem dyniowy z mlekiem kokosowym/ puree z mocno rozgotowanego brokułu
Dieta lekkostrawna po przebytej operacji musi być zgodna z zaleceniami lekarza. Powyższe menu sprawdzi się również w okresie rekonwalescencji.
Przepisy
Dieta lekkostrawna wcale nie musi być nudna! Wiele osób nie ma pomysłu na to, jaki posiłki przyrządzić, aby były one smaczne, a jednocześnie zdrowe. Oczywiście dieta lekkostrawna wymaga trzymania się kilku zasad. Pomiędzy posiłkami nie należy spożywać przekąsek. Z wiadomym względów należy unikać słodyczy i słonych specjałów. Dieta lekkostrawna to przede wszystkim posiłki o niewielkiej objętości. Muszą one jednak posiadać odpowiednią kaloryczność, gdyż w innym przypadku dojdzie do niekontrolowanego spadku wagi. Dieta lekkostrawna ułożona przez dietetyka będzie maksymalnie dopasowana do zapotrzebowania naszego organizmu. Potrzebujesz sprawdzonych przepisów? Zapoznaj się z poniższymi inspiracjami.
Mintaj pieczony w folii
Składniki:
- mintaj
- cebula
- natka pietruszki
- sok z cytryny
- sól i pieprz
- kalafior lub brokuł
Przygotowanie:
- Umytą rybę przyprawiamy oraz skraplamy sokiem z cytryny. Wykładamy ją na folię aluminiową, a następnie okładamy cebulą.
- Zawijamy mintaja w folię i umieszczamy w piekarniku. Pieczemy w temperaturze 180°C przez około 20-30 minut.
- Gotową rybę posypujemy pietruszką i koperkiem.
- Podajemy z kalafiorem lub brokułem ugotowanym al dente.
Łosoś na parze
Składniki:
- łosoś
- brokuł
- kalafior
- marchew
- koper
- sok z cytryny
- sól i pieprz
Przygotowanie:
- Rybę płuczemy, a następnie nacieramy przyprawami i sokiem z cytryny.
- Przygotowanego łososia układamy w misie parowaru lub w garnku. Dodajemy pokrojoną marchew, kawałki brokuła oraz kalafiora.
- Całość gotujemy na parzę przez około 25-30 minut.