Oleje roślinne w diecie są wręcz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, a ponadto nie sposób wyobrazić sobie kuchni bez tego cennego składnika, który podnosi walory smakowe każdej potrawy. Zdrowe oleje roślinne, czyli te pozyskiwane metodą tłoczenia na zimno, są niezbędnym składnikiem aromatycznego dressingu do sałatki, dzięki czemu staje się ona źródłem witamin i minerałów. Poza tym oleje jadalne są skarbnicą nienasyconych kwasów tłuszczowych, które chronią nas przed najróżniejszymi schorzeniami.
Olej roślinny a oleje jadalne
Na rynku mamy dostęp do bogatej oferty najróżniejszych olejów spożywczych, które występują jako produkt pozyskiwany z jednego gatunku rośliny, bądź też stanowią mieszankę różnych olejów roślinnych. Mianem olej roślinny określa się olej, którego podstawą jest czysty i niemieszany ekstrakt. Z kolei oleje mieszane nazywane są tez olejami stołowymi, roślinnymi lub jadalnymi i charakteryzują się one niższą ceną. Oleje spożywcze mieszane są mniej wrażliwe na działanie wysokich temperatur, dzięki czemu mogą być poddawane obróbce termicznej.
Rodzaje olejów roślinnych i ich przeznaczenie
Do najpopularniejszych olejów roślinnych zaliczamy olej z pestek dyni, rzepakowy, słonecznikowy, ryżowy, kokosowy, sezamowy, lniany, z orzechów włoskich, z czarnuszki, cedrowy, arachidowy, palmowy, sojowy, z pestek winogron, z orzechów laskowych, z ostropestu, z orzeszków pinii, z awokado, kukurydziany, konopny, śliwkowy, krokoszowy, żurawinowy, z ogórecznika, z wiesiołka oraz wiele innych, które wpływają korzystnie na funkcjonowanie naszego organizmu.
Podczas stosowania olejów należy zwrócić szczególną uwagę na ich przeznaczenie, ponieważ niektóre z nich powinny być stosowane tylko na surowo, a więc nie powinno się ich poddawać obróbce termicznej. Do smażenia nadają się oleje rafinowane.
Oleje roślinne zastosowanie i właściwości
Najbardziej cenione są oleje roślinne jadalne z pierwszego tłoczenia, ponieważ do ich produkcji nie stosuje się wysokiej temperatury, a więc są wysokiej jakości i mają charakterystyczny smak. Warto więc czytać etykiety, aby upewnić się, do czego dany olej roślinny jest przeznaczony, gdyż niektóre z nich nie nadają się do smażenia ze względu na niski próg dymienia.
Olej rzepakowy jest skarbnicą jednonienasyconych kawasów tłuszczowych, witamin A, D, E i K. Nadaje się do stosowania na zimno oraz do smażenia.
Oliwa z oliwek jest lekkostrawna i zawiera przeciwutleniacze. Nadaje się do pieczenia, gotowania, smażenia oraz do sałatek.
Olej z orzechów włoskich wzmacnia walory smakowe potraw, zawiera sporą dawkę witaminy E, a ponadto przyczynia się do usprawniania pracy mózgu.
Olej słonecznikowy jest świetny do sosów do gotowanych potraw warzywnych.
Olej sojowy zawiera fitosterole, dzięki czemu pomocny jest przy menopauzie, a także witaminę E, która działa przeciwmiażdżycowo. Jest świetny do sosów, surówek i majonezów.
Olej sezamowy rozgrzewa i oczyszcza organizm oraz obniża nadciśnienie tętnicze. Przydaje się do marynowania i smażenia.
Olej z pestek winogron jest polecany w profilaktyce miażdżycy i chorób serca. Można go stosować do dań ciepłych i zimnych.
Oleje roślinne w kosmetyce – gdzie je znajdziemy?
Oleje roślinne od wieków stosowane są z powodzeniem do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Są obecnie składnikami większości kosmetyków ze względu na swoje właściwości kojące i wyciszające. Ponadto ujędrniają i napinają skórę, nawilżają ją oraz odmładzają. Są wykorzystywane do wzmocnienia bariery ochronnej skóry, zmiękczają ją i wygładzają. Oleje roślinne posiadają także właściwości lecznicze i tonizujące.